Nelze ale očekávat, že by provozovny jmenovaných řetězců obšancovali uniformovaní policisté i kriminalisté v civilu, nepřetržitě připravení popadnout kapsáře za jejich nenechavé ruce už ve chvíli, kdy se sotva začali rozhlížet po cizích peněženkách. I takové hlídky ovšem do terénu vyrážejí. Hlavním cílem zahajované kampaně je ale upozorňovat lidi, aby si neustále dávali pozor na své osobní věci.

close Kampaň policie zoom_in "Zákazníci budou informováni prostřednictvím rozhlasového spotu - a v některých prodejnách se ve vybraných dnech budou pohybovat naše hlídky. Jejich úkolem bude pomáhat nakupujícím k předcházení možnému okradení. V případě jejich nepozornosti a neopatrnosti je policisté budou prostřednictvím informačních letáků upozorňovat na možná rizika," připomněla Součková.

Záleží totiž na každém, jak se zachová a jak si dokáže ohlídat své věci. Policisté nemohou být všude - a zručnějšímu kapsáři stačí k okradení vyhlédnuté oběti dvě sekundy. A často se během pár okamžiků kořisti zbaví, jelikož tyto osoby mnohdy řádí ve skupinách. Navíc si počínají tak, že oběť zpravidla zjistí, že byla okradena, až s odstupem.

Předvánoční čas je pro kapsáře, ale i další zloděje zloděje vždycky obdobím žní. Vyhledávají nejen nákupní centra a parkoviště před nimi, ale také místa, kde se pohybuje větší počet lidí a nastávají tlačenice - vánoční trhy, prostředky městské dopravy, nádraží, turisticky atraktivní místa či třeba kulturní akce. Třebaže nyní s počínajícím časem adventního shonu stupňují svou aktivitu, řádí po celý rok. Jen za prvních 10 měsíců letos policisté zaznamenali 12 807 kapesních krádeží. Loni jich ve stejném období bylo 12 029. Praha je přitom nejrizikovější - zde se odehraje zhruba polovina těchto zločinů. Letošní statistika uvádí 7163 případů (55,93 %), ta loňská 6115 (50,84 %).

Jak předcházet okradení kapesními zloději

- Věnujte pozornost svému okolí a v případě, že se na vás někdo tlačí, snažte se okamžitě vzdálit. Vyhýbejte se skupinám většího počtu lidí - zejména pokud se chovají nestandardně. Varující může být také ruka skrytá pod přehozenou bundou.

- Svá zavazadla mějte na očích a průběžně je kontrolujte. Vhodné je zavazadlo s několika způsoby uzavření.

- Tašky nebo batohy, kde máte peníze nebo jiné cennosti, nenoste na zádech, kam nevidíte. Peněženky neukládejte do zadních nebo postranních kapes - což se týká nejen batohů, ale i oděvu. Nosíte-li peníze, platební kartu a podobně mimo zavazadlo, ukládejte je do vnitřních kapes ošacení, nikoli do zadních kapes kalhot.

- Kabelku noste pokud možno u těla a využívejte různá zapínání a zdrhovadla. Nikdy je nezavěšujte přes nákupní vozík. Kabelky přes rameno mějte vždy uzavřené a pod kontrolou.

- Peněženku, doklady, mobilní telefony a ostatní cennosti nenechávejte navrchu tašek či kabelek.

- Osobní doklady a platební kartu nenoste v peněžence a uložte je na jiné bezpečné místo.

- Nemějte při sobě větší finanční hotovost. Hotovost nevybírejte předem, ale využijte bankomatů přímo v obchodě. Finance si rozdělte na více bezpečných míst.

- Využívejte možnosti bezhotovostního platebního styku. Čtyřmístné identifikační číslo platební karty (PIN) mějte vždy odděleně od samotné platební karty. A pozor: nezadávejte si stejný PIN u platební karty a mobilního telefonu.

- Při placení v obchodech nebo vybírání peněz z bankomatů je vhodné si všímat svého okolí - zejména zda tuto činnost někdo nepozoruje.

- Kabelky a tašky nenechávejte v nákupních vozících, ale mějte je stále při sobě.

- Již zaplacené zboží v nákupních košících nenechávejte bez dozoru.

- Při ukládání zboží do zavazadlového prostoru vozidla mějte své věci, zavazadla stále na očích.

- Odložíte-li své svrchní oblečení a zavazadla (například ve vlaku či v restauraci) nenechávejte v nich nikdy žádné cennosti. Snažte se mít své oblečení a zavazadla pod kontrolou.

- V prostředcích MHD nebo v tlačenici noste ruku položenou na zavazadle.

- Neodkládejte zavazadla, oděvy ani nákup do vozidla, pokud se od něj ještě vzdalujete. Při příjezdu na parkoviště u nákupního centra také neschovávejte notebook či kabelku do zavazadlového prostoru. Může vás při tom někdo sledovat. A pozor: auto není trezor!