„Vedení městské části se rozhodlo vytvořit dramatikovi, spisovateli a prvnímu českému prezidentovi Václavu Havlovi pamětní místo a vyjádřit mu tím úctu a obdiv," uvedla starostka Hana Moravcová.
V Horních Počernicích je od listopadu 2014 pamětní deska, která připomíná uvedení Havlovy Žebrácké opery z 1. listopadu 1975.

Představení tehdy vidělo několik stovek lidí 

Umístěna je na bytovém domě, který stojí v místě už zbořeného hostince U Čelikovských, kde se premiéra uskutečnila. Představení tehdy vidělo několik stovek lidí a ve své době se stalo synonymem boje proti útlaku ze strany komunistického režimu, cenzuře a nesvobodnému politickému režimu v době normalizace.

Premiéra Žebrácké opery byla tehdy jediným veřejně odehraným představením hry tohoto disidenta v době normalizace. Havel se ho osobně účastnil a později uvedl, že si této premiéry váží nejvíce ze všech, které měl.

Vznik laviček inicioval velvyslanec Gandalovič s Šípkem 

„Umístění lavičky Václava Havla před divadlem považuji za logické vyjádření a potvrzení našeho vztahu k osobě a dílu prvního českého prezidenta," uvedla v Hornopočernickém zpravodaji radní Hana Čížková.

Budování laviček Václava Havla, které tvoří dvě kovová křesla s kulatým stolem, jehož středem prorůstá strom, je celosvětovým projektem. Jeho vznik inicioval český velvyslanec v USA Petr Gandalovič spolu s Šípkem. Záměrem bylo vytvořit síť míst ve veřejném prostoru, která mají sloužit k setkávání a vedení dialogů a debat. První lavička byla zpřístupněna v USA na univerzitě v Georgetownu v říjnu 2013, následovaly instalace v Dublinu, Barceloně, Praze, Českých Budějovicích, Benátkách, Hradci Králové, Plzni, Karlových Varech nebo Liberci. Stojí i na univerzitách v Tel Avivu a Oxfordu.