„Moja se ve španělském Cabarcénu do gorilí skupiny zapojila úspěšně a její soužití se samcem Nikym a ostatními samicemi funguje velmi dobře. Také její malá samička Duni, která se stále víc osamostatňuje, prospívá. Myslím, že nejenom nám, ale i v Cabarcénu dělá všem velikou radost. I takhle na dálku bychom jí rádi popřáli krásné, kulaté narozeniny," řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Kurátor primátů Zoo Praha Vít Lukáš se spojil se svými španělskými kolegy, aby zjistil, jak se Moje těsně před svými desátými narozeninami daří. „Jak Moja, tak Chelewa, velmi dobře vychovávají svá, již odrostlejší mláďata, která jsou obrovskou radostí gorilího pavilonu, kde předvádějí různé vylomeniny a hry. Duni je krásné gorilí mládě. Dnes je velmi samostatná, odchází od Moji i na delší čas, šplhá po liánách až do nejvyšších míst expozice a velmi ráda si hraje se svým sourozencem N'guvuou," prozradil Vít Lukáš novinky z Cabarcéna.

close Moja zamíří do Španělska. zoom_in Nyní jsou obě gorilí mláďata cabarcénské gorilí rodiny ve věku, kdy se učí vše důležité pro správné chování ve skupině. Odkoukávají komunikaci, krmení, přípravu hnízd ke spaní, respektování hierarchie a jiné důležité prvky z gorilího života.

Moja se narodila 13. prosince roku 2004. V listopadu 2011 odcestovala do španělského Cabarcéna, aby zde mohla založit vlastní rodinu, což se taky 16. dubna 2013 podařilo, když na svět přivedla své první mládě, samičku Duni.

Zoo Praha chová gorily od roku 1963, jejich množení je ale v zajetí obtížné. Kromě Moji porodila samice Kijivu ještě samečky pojmenované Tatu (2007; předloni v létě se ale nešťastnou náhodou oběsil při hře na laně), Kiburi (2010) a Nuru (2012). V prosinci 2010 se samici Bikiře narodil Tano, kterého však matka nepřijala, a putoval tak do gorilí „školky" v německém Stuttgartu. Dvakrát rodila také samice Kamba, mláďata ale při porodu vždy zemřela.