Na protestu vystoupili i příslušníci Integrovaného záchranného systému. Ministerstvo vnitra uvedlo, že je s organizací v písemném kontaktu a Rakušan je připraven s jejími zástupci vést dialog, je však nezbytné, aby splnila náležitosti stanovené zákoníkem práce a stala se oficiální odborovou organizací. Podle odhadu ČTK se protestu zúčastnily stovky lidí.

"Dvakrát jsme písemně žádali pana ministra o setkání, protože jsme mu chtěli vysvětlit, proč jsme proti povinnému očkování proti nemoci covid-19, proč jsme proti diskriminaci na pracovištích a proč jsme proti jakémukoli nátlaku, který je vůči nám veden. Zatím jsme nedostali žádnou jinou odpověď, než že nás ministerstvo neuznává," řekl demonstrantům předseda organizace Tomáš Nielsen. "Proto jsme chtěli ukázat, že jsme legitimní odborovou organizací a máme právo jednat s panem ministrem a jeho kolegy o tom, za jakých podmínek sloužíte a za jakých podmínek pomáháte této zemi a pomáháte občanům," dodal.

Místopředseda organizace Ondřej Svoboda v projevu řekl, že stát policisty a hasiče vydírá a nutí je, aby podstoupili zdravotní úkon, který si nepřejí. Dodal, že organizace požaduje, aby vnitro uznalo její působnost u složek IZS a aby jim Rakušan přislíbil termín schůzky. "Ať dá termín, kdy se s ním můžeme potkat a vznést naše argumenty proti povinnému očkování," řekl Svoboda.

"Ministerstvo vnitra je s institutem Pro Libertate v písemném kontaktu a pan ministr je připraven vést s jeho zástupci sociální dialog jako s jakoukoli jinou odborovou organizací," řekl ČTK mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. "Je však nezbytné, aby institut splnil náležitost stanovené zákoníkem práce a stal se oficiální odborovou organizací. Ministerstvo vnitra zaslalo institutu zákonné předpoklady, které je nutné pro vznik odborové organizace splnit. Pan ministr považuje odbory za přirozené partnery a na jednání s nimi je připraven," doplnil Krátoška.

Velká část protestujících měla vesty, bundy či čepice s nápisem hasiči, další měli čepice s nápisem policie nebo vesty, na nichž byla napsána zkratka IZS PČR. Řada demonstrujících se také představila jako příslušníci IZS. Prohlásili také, že je Pro Libertate jako odborová organizace zastupuje. Byli mezi nimi hasiči, policisté, ale také zdravotníci, dobrovolní hasiči nebo strážníci.

Lidé s sebou měli české vlajky či transparenty s nápisy Chceme být slyšet nebo Odbory proti diskriminaci a povinnému očkování. Protestující většinou neměli roušky, policie je upozornila na to, že porušují protiepidemická opatření.

Institut Pro Libertate je podle svých internetových stránek sdružením právníků, které dlouhodobě vystupuje proti opatřením vlády a ministerstva zdravotnictví. Odborová organizace se stejným názvem pak podle svého webu vznikla v reakci na údajné "porušování práv zaměstnanců v souvislosti s opatřeními proti epidemii covid-19".

Vyhlášku o povinném očkování lidí starších 60 let a vybraných profesních skupin připravila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO), má platit od března. Nový kabinet Petra Fialy (ODS) plánuje z předpisu vyřadit povinné očkování minimálně pro seniory.