Městská společnost Technologie hlavního města Prahy teď má za úkol instalovat světla rychleji do lokalit, kde je zvýraznění přechodů potřebné s ohledem na bezpečnost. „Dříve trvala příprava dva roky, teď bychom se mohli dostat na půl roku,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. 

„Není nic důležitějšího pro bezpečnost chodců než dobře osvětlené a viditelné přechody. Příprava a realizace byla doposud čistě na Technické správě komunikací, kde požadavky přibývaly rychleji, než se stihly odbavovat. A přechody zůstávaly neosvětlené. Bylo to zdlouhavé, neefektivní a vznikaly bizarní situace, kdy lampa stála a měsíc nesvítila, protože nebyly odladěné převody majetku z jedné společnosti na druhou nebo hotová smlouva s dodavatelem energie. S tím je konec,“ doplnil.

Na Vinohradech je možné dobít elektromobil z nových sloupů veřejného osvětlení.
Na Vinohradech lze dobíjet elektromobily ze sloupů veřejného osvětlení

„Systémově to do teď nedávalo moc smysl. Vše bylo na TSK, včetně projektu a realizace, pak se osvětlení předalo do majetku kolegům z THMP. Teď budou jednodušší akce bez stavebních zásahů vyřizovat Technologie. Celý proces se výrazně urychlí a bude větší kapacita na více požadavků,“ uzavřel Scheinherr.

Plnění rámcové smlouvy bude financováno z rozpočtu hlavního města, který na to má speciální položku. Rámcová smlouva je nastavena pro přípravu a realizaci přisvětlení 60 přechodů pro chodce, celkové maximální náklady činí cca 29 340 000 korun do roku 2023. První výsledky budou vidět do půl roku.

Sloupy veřejného osvětlení ponesou užitečnou pomůcku v podobě QR kódů.
Na pouličních lampách se objevují QR kódy, pomohou i s orientací ve městě