Šlouf se stáhl do ústraní na začátku letošního roku po zvolení Zemana prezidentem, je přitom považován za jednoho z hlavních strůjců Zemanova volebního úspěchu. Prezident nedávno uvedl, že Šlouf v jeho volebním týmu skončil, protože si vymýšlel.

Šlouf řekl, že návrh na jeho kandidaturu vznikl až během krajské konference po odmítnutí nominace jiných dvou kandidátů. Kandidatura pak prý byla nabídnuta jemu. Přijal ji kvůli tomu, že strana již musela o vedení kandidátních listin rozhodnout.

O konečné podobě kandidátek bude rozhodovat předsednictvo strany, které by se mělo sejít dnes večer. V médiích se již objevily hlasy z vedení SPOZ, že se pokusí rozhodnutí pražské buňky změnit. „Sám jsem na ně zvědavý," řekl k tomu Šlouf. „Šel jsem do toho, že jsem chtěl straně pomoct," dodal.

Pražany chce oslovit především důrazem na komunální témata a kontaktní kampaní. Nepočítá, že by jej v kampani podpořil Zeman. „V parlamentních volbách může být podpora prezidenta spíše na závadu," poznamenal. Šlouf se neobává, že by svou kandidaturou snížil SPOZ preference. „Nezaznamenal jsem, že by se na mě mračili," řekl s tím, že se s voliči stýká denně například v MHD.

Dvojkou na kandidátce SPOZ v Praze je vysokoškolský pedagog Vladimír Hönig, který ve sněmovních volbách v roce 2010 kandidátku vedl. Před prezidentskými volbami byl Šlouf šéfem pražské organizace SPOZ, funkci ale neobhajoval.

O vstup do Parlamentu usiloval již předtím

Šlouf byl počátkem roku 2008 jedním ze zakladatelů sdružení Přátelé Miloše Zemana, které si stanovilo za cíl vrátit expremiéra do politického života. Sdružení se nakonec přetvořilo ve SPOZ, která v minulých sněmovních volbách získala téměř pět procent hlasů. Šlouf o vstup do Parlamentu usiloval již předtím, v roce 2000 neúspěšně kandidoval na Chrudimsku do Senátu.

Proti Šloufovi budou v Praze ve volbách jako lídři kandidátek stát předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nebo za ČSSD šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Kandidátku komunistů vede šéfka pražské stranické organizace Marta Semelová, lidovců bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniel Herman. Volebním lídrem hnutí ANO 2011 je v metropoli jeho šéf Andrej Babiš a zelených předseda strany Ondřej Liška.