Hospodaření Prahy podle materiálu, který zastupitelé projednávali, skončilo k 31. prosinci 2015 přebytkem 12,441 miliardy Kč.

Zastupitelé si poté, kdy Krnáčová prohlásila hlasování za zmatečné, vzali pětiminutovou přestávku. Následně svůj výrok odvolala a zastupitelé pokračovali v projednávání dalšího materiálu, účetní závěrky, a to i bez schválení hospodaření za loňský rok. Ani to podle opozice ale nebylo v pořádku. Podle ODS a TOP 09 musí nejdříve schválit závěrečný účet Prahy a až pak projednat účetní závěrku. Zastupitelé ji ale nakonec schválili.

Oproti loňsku se zvýšily daňové příjmy

Pokud by zastupitelé hlasovali o závěrečném účtu po prohlášení prvního hlasování za zmatečné znovu, podle opozice by se jednalo o podvod. „Toto není zmatečné hlasování, ale v podstatě by to byla snaha o falšování výsledku hlasování," řekl zastupitel Albert Kubišta (TOP 09).

Podle materiálu, který zastupitelé projednávali, výsledek hospodaření ovlivnily vyšší příjmy a nižší výdaje, zejména v oblasti investic. Skutečné příjmy ke konci roku byly 70,8 miliardy, výdaje 58,3 miliardy. V porovnání s rokem 2014 se loni zvýšily především daňové příjmy, a to u daně z přidané hodnoty. Více než trojnásobné byly oproti očekávání i nedaňové příjmy.

Běžné výdaje rostou

Podle materiálu pak město navíc nestihlo utratit peníze na investice a vyčerpalo je jen z 65,88 procenta, a to do výše zhruba deseti miliard. Běžné výdaje na chod města tvořily 82,69 procenta z celkových výdajů Prahy, přičemž loni to bylo 48,2 miliardy Kč. Běžné výdaje od roku 2012 neustále rostou, tehdy činily 43,928 miliardy, o rok později 45,4 miliardy a v roce 2014 to bylo už 46,75 miliardy Kč.

Městské části skončily v loňském roce v přebytku 1,026 miliardy korun a z celkem 57 radnic jich s kladným výsledkem hospodařilo 43.

Čtěte také: Vedení Prahy projedná návrh rozpočtu na výjezdním zasedání