Hospodaření Prahy podle materiálu, který zastupitelé projednávali, skončilo k 31. prosinci 2015 přebytkem 12,441 miliardy Kč.

Zastupitelé bod projednávali jako osmý bod programu ve čtvrtek dopoledne. Chybějící hlas byl radní Jany Plamínkové (STAN/Trojkoalice. „Já se stydím za to, že jsem přišla pozdě. Nepředpokládala jsem, že tak technický tisk jako je zpráva o hospodaření bude předmětem politického boje," řekla při druhém projednávání bodu. Plamínková proto k večeru navrhla, byl bod znovu zařazený na program jednání a podpořilo to 34 zastupitelů.

Účetní závěrka byla schválena

Když zastupitelé dopoledne bod neschválili, prohlásila primátorka hlasování za zmatečné. Po pětiminutové přestávce svůj výrok odvolala a zastupitelé pokračovali v projednávání dalšího materiálu, účetní závěrky, a to i bez schválení hospodaření. Ani to podle opozice nebylo v pořádku. Zastupitelé účetní závěrku ale nakonec schválili.

Podle materiálu, který zastupitelé nakonec schválili, výsledek hospodaření ovlivnily vyšší příjmy a nižší výdaje, zejména v oblasti investic. Skutečné příjmy ke konci roku byly 70,8 miliardy, výdaje 58,3 miliardy. Meziročně se loni zvýšily především daňové příjmy, a to u daně z přidané hodnoty. Podle materiálu město nestihlo utratit peníze na investice a vyčerpalo je z 65,88 procenta.

Městské části skončily v loňském roce v přebytku 1,026 miliardy korun a z celkem 57 radnic jich s kladným výsledkem hospodařilo 43.

Čtěte také: Pražští zastupitelé neschválili výsledek hospodaření za rok 2015