Tábora se účastnily také tři studentky a jeden student 1. Slovanského gymnázia v Praze, kteří byli vybráni na základě soutěže během Atomového týdne. Tuto akci, která proběhla na tomto gymnáziu v květnu tohoto roku, uspořádal Rosatom společně s Ruským střediskem vědy a kultury v Praze.

Pro žáky byla účast na táboře dobrodružstvím

Účastníci tábora z různých kulturních prostředí a s různými jazykovými znalostmi hledali pod vedením zkušených pedagogů během vzdělávacích, tvůrčích, pohybových a zábavných programů způsoby vzájemné komunikace. Během dvou týdnů účastníci oslavili několik zajímavých mezinárodních svátků s přihlédnutím k tradicím a kultuře všech pěti zemí. Také proběhlo sedm vzdělávacích workshopů, které vedli nejen učitelé, ale také sami účastníci. Poslední den tábora všichni účastníci navštívili akvapark a večer proběhl koncert, kde byla předvedena nejlepší vystoupení secvičená účastníky v průběhu celého tábora.

Pro žáky 1. Slovanského gymnázia z Prahy byla účast na táboře poutavým dobrodružstvím plným nezapomenutelných zážitků, během nějž se seznámili s kamarády z různých koutů světa.

Program byl zajímavý 

„Na táboře v Kalajoki mě všichni přijali s otevřenou náručí. Získala jsem zde mnoho kamarádů z různých zemí a prakticky zde nebyl nikdo, s kým bych se neskamarádila,“ řekla studentka 1. Slovanského gymnázia Adéla Čeplová.

 Její spolužák Adam Střihavka dodává: „Líbila se mi různorodost programu tábora a také možnost poznat děti z různých zemí. Program byl velmi zajímavý a poznali jsme mnoho nového o jiných kulturách prostřednictvím her a jiných zajímavých činností. Také jsme sportovali: hráli jsme volejbal, jezdili na kole a plavali v Baltickém moři. Bylo to skvělé.“

Inženýrsko-technického tábora se účastnily české děti

„Chtěla bych poděkovat Rosatomu a Rossotrudničestvu za poskytnutí možnosti zúčastnit se tohoto jedinečného projektu, který pomáhá rozvoji dovedností mladých. Dále bych chtěla zdůraznit to, že naše gymnázium a mezinárodní tábor mají podobné zaměření, neboť u nás učíme studenty z různých zemí dohromady. Našim studentům tábor umožnil především rozvíjet své jazykové znalosti, ale také se mohli seznámit s tradicemi a kulturou jiných zemí,“ řekla Taťjana Pergler, ředitelka 1. Slovanského gymnázia.

České děti patří k tradičním účastníkům mezinárodních dětských tvůrčích projektů, které probíhají za podpory Rosatomu. Například v červenci 2017 se devět dětí zaměstnanců opavské společnosti Arako, dceřiné společnosti Rosatomu, zúčastnilo Mezinárodní školy výzkumníků a badatelů, která proběhla v ruském centru Orljonok na břehu Černého moře. Na podzim 2016 proběhl v Maďarsku dětský mezinárodní inženýrsko-technický tábor, kterého se také účastnily české děti.

Již několik let se české děti účastní projektu Nuckids. V rámci něj děti z různých zemí pod vedením profesionálních režisérů, pedagogů a choreografů připravují muzikál, s nímž potom vystupují v Rusku a dalších zemích. V minulých letech proběhlo toto vystoupení také v Praze, Brně a Českých Budějovicích. V letošním roce se projektu Nuckids účastní dvě děti z Náchoda.

1. Slovanské gymnázium je soukromé čtyřleté gymnázium a jazyková škola s právem skládat státní jazykovou zkoušku a zároveň je fakultní školou Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Gymnázium bylo založeno v roce 2006, v maturitních zkouškách z češtiny za školní rok 2014/2015 získalo 5. místo a v maturitních zkouškách z matematiky za rok 2013/2014 3. místo.