Provozovatelé vozítek, kteří poskytují služby především turistům, považují zákaz za protizákonný a obrátí se kvůli tomu na ministerstvo dopravy, sdělila Zuzana Eliášová z Asociace Segway ČR, která sdružuje 25 firem. Už dřív asociace avizovala, že kvůli ušlým ziskům zvažuje žalobu na město. Provozovatelé vozítek zákaz porušovat nechtějí, dodala Eliášová.

Město nemohlo zákaz vymáhat, kvůli chybějícím značkám 

Strážníci o zákazu informují prostřednictvím letáků. K dispozici jsou v hotelech, informačních centrech, na letišti a přímo u hlídek. „V sobotu provedou strážníci fyzickou kontrolu všech míst, kde má být rozmístěno dopravní značení. Poté budou připraveni začít okamžitě řešit případné přestupky," uvedla Seifertová.

Zákaz vjezdu vozítek do historických lokalit schválilo město v červenci. Kvůli chybějícím značkám jej ale nemohlo vymáhat. Jezdci se tak po celou dobu v ulicích dál pohybují.

Zákaz se týká památkové rezervace

Instalace více než 600 značek, které vymezují zónu zákazu, začala v druhé polovině listopadu. Město za ně zaplatilo 3,7 milionu korun. Zákazu předcházela reklamní kampaň, za kterou magistrát zaplatil stovky tisíc korun.

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Nejznámějším takovým vozítkem je právě segway, patří mezi ně ale i minisegway či samovyvažovací jednokolka. Původně zákon na vozítka pohlížel jako na chodce. Zákaz se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Prahy 2, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné.

Čtěte také: TSK začala montovat v Praze cedule zakazující vjezd segway