Pražští squateři totiž přijdou o své největší centrum, vilu Miladu.

Ústav pro informace ve vzdělání (ÚIV) jakožto majitel pozemku, na kterém se dům nachází, požádal o zapsání do katastru nemovitostí. To bude pro obyvatele znamenat, že budova opět získá vlastníka a mladí se musí z místa vystěhovat.

„Řízení stále probíhá. Poté, co bude ukončeno, zvažujeme několik dalších variant postupu, zatím ale necháváme rozhodnutí otevřené,“ nechtěla být v pondělíkonkrétnější mluvčí ÚIV Bohumila Beranová.

Osud jednoho neexistujícího domu

Podle úředníků doposud dům prakticky neexistoval. Neměl majitele a nebyla o něm zmínka ani v katastru. Počátek bizarní situace sahá až do sedmdesátých let minulého století, kdy měl být objekt zbourán, a tak byl vyškrtnut z katastru. Demolice se nakonec neuskutečnila a toho pak využili právě squateři.

To, že je s domem potřeba něco dělat, zjistila radnice osmé městské části loni na podzim. Na obyvatele se totiž začali množit stížnosti. Napadli tu pošťáka. Chovali psy, kteří v pražské zoologické zahradě opakovaně vyplenili dětský koutek, v němž zardousili několik ovcí a koz.

V říjnu 2003 se kriminalistům při kontrole podařilo zajistit dva velké jutové pytle s rostlinami marihuany.

„Nikdo nás odsud nemůže vyhodit, my tu jen pořádáme koncerty a scházíme se tu. K ničemu nelegálnímu tady nedochází,“ brání se jeden z příznivců Milady Pavel. Podle něj je Milada známá mezi velkou částí pražské mládeže a je to zřejmě jediné místo, kde se mohou potkávat.

Usedlost Ladronka, kde se lidé stejného alternativního vyznání setkávali, skončila v roce 2000. Objekt byl zrekonstruován a slouží veřejnosti.