Už zítra hned za úsvitu začnou rybáři pracovat na výlovu ryb ze Šeberáku, program pro veřejnost startuje v 9 hodin dopoledne. Organizátoři počítají především s návštěvami ze škol. „Výlov Šeberáku bude doplněn programem pro objednané školy na téma ryby a rybářství a svět kolem vody obecně,“ zmínila mluvčí Lesů hlavního města Prahy Petra Fišerová.

Výlovy rybníků v Praze.

Program mohou navštívit třeba také rodiče s dětmi. Pedagogové z Lesů hlavního města budou mít podle mluvčí k dispozici výukové panely, zajímavé exponáty a děti hravou formou seznámí s tím, proč je ochrana vodních zdrojů pro krajinu důležitá.

Počasí zavinilo menší výnos 

Letos vodohospodáři očekávají méně úlovků než v loňském roce. Na vině je především suché a horké počasí. Loni například z největšího pražského rybníku, kterým je ten počernický, vylovili 129 metráků ryb. Mezi chovanými druhy převažují kapři, nechybí amuři bílí a štiky, méně bylo sumců, okounů, candátů a línů.

O možnost koupit si šupináče na místě však budou návštěvníci ochuzeni. „Na pražských výlovech rybáři ryby neprodávají. Putují dále na zarybnění jiných rybníků,“ vysvětlila Fišerová.

Hospodáři nesmějí ryby přikrmovat 

Pražské rybníky nejsou prioritně určené k chovu ryb. „Mají spíše estetický a rekreační význam. Slouží také k zachování vody v krajině. Na rozdíl třeba od jižních Čech, kde se zabývají průmyslovým chovem ryb,“ řekl Pražskému deníku rybářský hospodář územního svazu města Prahy Jindřich Vintr.

S tím podle něj souvisí i hospodaření na rybnících. „Například ryby nemůžeme vůbec krmit, jsou na přirozené produkci. Nesmíme do toho nijak zasahovat,“ vysvětlil.

Vypouštění zabere i několik týdnů

Na letošní podzim je v metropoli naplánováno celkem 31 výlovů. První přišel na řadu koncem září, dvacetihektarový Počernický rybník vylovili rybáři minulý týden. Zbývá jim ještě jedenáct nádrží a rybníků. Doprovodný program je sice naplánován pouze pro Šeberák, nicméně i na samotnou práci rybářů se zájemci mohou, a také velmi často chodí dívat.

Samotnému výlovu předchází pozvolné vypouštění. Podle velikosti vodní plochy a počasí to může trvat několik dní až týdnů. Ryby se mezitím stáhnou do hlubších míst, kde voda zůstane i po vypuštění nádrže.