Děti nebyly venku, vyrazily do tělocvičny. Tam se ale celá škola nevejde, a tak se některé věnovaly pohybovým hrám ve třídách. Tak ředitelka Mateřské školy Dráček na Proseku Monika Mothejzíková v pondělí přiblížila Deníku, jak se její tým vyrovnal se smogovou situací. Věří současně, že nacházet náhradní program učitelky nebudou muset dlouho. „Všichni se těšíme na to, až se situace zlepší – pohyb na čerstvém vzduchu je něco jiného," připomněla ředitelka.

Ve školce byl zaveden jednotný náhradní program 

Obdobně reagovaly i kolegyně v dalších předškolních zařízeních v metropoli. Někde se učitelky s dětmi věnovaly pohybu pod střechou, jinde se spíš zaměřily na tvoření, aby děti zabavily.

„Tvůrčí výchovnou činnost si učitelky vymýšlejí individuálně," řekla Deníku Věra Rohlíková ze školky v Radotíně, podle níž nebyl ve školce zaveden jednotný náhradní program. V čase vycházek mezi 10. a 12. hodinou tak všech 13 „jejích" tříd mělo společné jen jedno: tentokrát se nikam nešlo. Kdy se to změní, bude závise na vývoji počasí. „To my sledujeme a reagujeme," ujistila Rohlíková.

Zájem je i o kyslík 

Na počasí reagují třeba i domovy seniorů. Že s výjimkou výjezdů k lékařům klienti ven prakticky nechodí, potvrdila Deníku za domov Sue Ryder v Michli Denisa Ratajová.

Venkovní aktivity se vzhledem k počasí neplánují – a došlo i na omezení větrání. I tak je zřejmé, že senioři pociťují, že současný vzduch není ideální. „Více se využívají oxygenerátory," připomněla Ratajová růst zájmu o generátory kyslíku.

Bude se jezdit v MHD zdarma? 

Omezovat provoz automobilů se město nechystá, i když inverzní počasí spojené se zhoršenými rozptylovými podmínkami by podle předpovědí mělo v metropoli zůstat pravděpodobně do konce týdne. Na řidiče se ale vedení města opětovně obrátilo s apelem, aby sami pokud možno nevyjížděli.

Její využívání hromadné dopravy by mělo zatraktivnit dočasné zrušení jízdného – tedy možnost jezdit po hlavním městě zdarma metrem, tramvajemi i autobusy. A snad i vlaky Českých drah. V úterý o tom mají jednat pražští radní.

Výrobní linka se zastavila 

Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) a radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) také v pondělí informovali o regulaci, která platí i pro Středočeský kraj. V metropoli Český hydrometeorologický ústav vyzval k utlumení provozu ve čtyřech firmách: ve zbraslavském lomu, vysočanské slévárně Agma, ve společnosti Kare, která se zaměřuje na recyklaci stavebního odpadu, a také v radotínské cementárně.

Tam se ovšem výrobní linka zastavila již 12. ledna, a to nikoli kvůli smogové situaci, řekl Deníku Lukáš Volša ze společnosti Českomoravský cement. „Probíhají každoroční zimní opravy," vysvětlil.

Pomohl by jen filtr

Kvůli smogu úřady doporučují omezit aktivity i obyčejným lidem. Mohli by se Pražané chránit před polétavým prachem třeba rouškou? Je to problematické, vyplývá z odpovědi ředitele pražských hygieniků Jan Jarolímka na otázku Deníku.

Částice větší než PM10 (10 mikrogramů) se zachycují na chloupcích v nose a nepůsobí větší potíže. Zdravotní problémy mohou způsobovat částice menší než 10 µm. „Záchyt polétavého prachu na rouškách tedy závisí na hustotě látky," připomněl Jarolímek s tím, že k eliminaci mikročástic by musel být použit speciální mikrofiltr. Provizorní ochrana třeba s použitím šály nemá v tomto směru žádný efekt.

Jak reagovat na smogPobytu venku by se měli vyhýbat starší lidé a pacienti s chronickými dýchacími obtížemi či kardiovaskulárními onemocněními
Venku pokud možno omezit fyzickou zátěž – jak při namáhavých pracích, tak při sportování
V předškolních zařízeních omezit vycházky (zkrátit je na 15 – 20 minut či zcela vynechat)
Větrat krátce a intenzivně, po dobu tří až čtyř minut – a to nejlépe v brzkých odpoledních hodinách (naopak nevhodnou dobou je ráno mezi 6. a 10. hodinou a čas po západu slunce: zhruba mezi 16. a 20. hodinou)
Vyhýbat se tepelným extrémům, dbát na zdravou životosprávu
Před jízdou autem dát přednost cestování městskou hromadnou dopravou
Odložit, pokud je to možné, příjezd zásobovacích vozidel k podnikatelským provozovnám
Při topení v kamnech se řídit správnou topenářskou praxí: nepoužívat mokré dřevo a zajistit dostatek vzduchu (neškrtit jeho přísun)
Topení pevnými palivy pokud možno omezit (je-li to možné, raději využít plyn než krbová kamna)
Nespalovat odpady a důsledně respektovat, že do kamen a kotlů nepatří materiál jako jsou plasty, gumy, umělé tkaniny či mazací oleje, ale ani lakované dřevo

Zdroj: Hygienická stanice hl. m. Prahy, Magistrát hl. m. Prahy, Státní zdravotní ústav

Čtěte také: V Praze je stále zhoršená kvalita ovzduší, platí signál regulace