Předchozí
1 z 7
Další

Zdeněk Hřib (Piráti), primátor Prahy

Primátor Zdeněk HřibPrimátor Zdeněk HřibZdroj: Deník/Jan Prokeš

Prvním kolem prezidentské volby nekončí. Teď bude muset demokratický kandidát Petr Pavel, který vyhrál první kolo, čelit negativním útokům Andreje Babiše. Rozhodně to nebude jednoduchá cesta a bude muset spojit síly s demokratickými kandidáty, kteří v prvním kole neuspěli, a oslovit voliče napříč celou společností. Věřím, že to dobře dopadne a stane se prezidentem České republiky. Danuše Nerudová v kampani dokázala nadchnout mladé voliče, to je velmi dobrá zpráva pro celou naši zemi. Pražané obecně podporují demokratické kandidáty místo populistů, to není nic překvapivého.

Jan Čižinský, předseda Prahy Sobě

Starosta Prahy 7 Jan Čižinský.Jan Čižinský.Zdroj: Deník / Vladimír Šťastný

Volební účast i v Praze je nadprůměrná. Je vidět, že se lidé o politiku zajímají. To je moc dobře. Z výsledků je patrné, že se Pražané nenechají opít levným Babišovým rohlíkem. Dobře totiž vědí, že z té kocoviny, která by následovala, by se Česko dávalo dohromady hodně dlouho. Je škoda, že se v druhém kole nepotkají dva demokratičtí, kultivovaní kandidáti. Andrej Babiš je pro náš národ bezpečnostní i morální hrozbou, takže já dám svůj hlas opět Petru Pavlovi. Ale nenechme se ukolébat, půjde o každý hlas. Nic není rozhodnuto. Může to být velmi těsné.

Jiří Pospíšil, pražský zastupitel a předseda TOP 09

Jiří Pospíšil, TOP 09Jiří Pospíšil, TOP 09Zdroj: archiv kandidáta

Jsem rád, že kandidát podporovaný koalicí SPOLU, zvítězil už v 1. kole. Dokázal tak Andreje Babiše porazit i sám, což pokládám za důležitý symbol a naději. Přeji Petru Pavlovi hodně sil do 2. kola a věřím, že si zvolíme důstojnou hlavu státu. Můj hlas má. Z “pražskeho finiše” mám jako Pražan ohromnou radost. Myslím, že nejenom z výsledku vítězného kandidáta, ale i z volební účasti je jasné, že Pražanům není osud naši země lhostejný. A že v tom symbolickém “podhradí” moc dobře víme, koho na Hradě nechceme. A z toho mám ohromnou radost.

Petr Hlaváček (STAN)

Petr Hlaváček na jednání zastupitelstva Prahy 13. prosince 2018.Petr Hlaváček na jednání zastupitelstva Prahy 13. prosince 2018.Zdroj: ČTK

Těsný souboj pana Babiše a generála Pavla mě překvapil jen částečně. Spíše je to tak, že jsem doufal, že by v druhém kole mohl být Petr Pavel s Danuší Nerudovou. Když se člověk zklidní a je už bez emocí, tak si uvědomí, že jsou výsledky v zásadě odrazem názorů, pocitů a dojmů ve společnosti. V druhém kole dám hlas Petru Pavlovi, protože si cením lidí, kteří jsou schopni pokání, neboli zpětné vazby. Obecně pana Babiše volí ekonomicky slabší regiony. Zajímavé je, že je to po osmi letech účasti pana Babiše ve vládě, která historicky vzniklou situaci těchto regionů (z velké části bývalých Sudet) ani trochu neřešila. Je to velmi vážná výzva pro naši demokratickou vládu.

Šárka Zdeňková (Hnutí pro Prahu 11)

Šárka Zdeňková, lídryně vítězného Hnutí pro Prahu 11.Šárka Zdeňková, lídryně vítězného Hnutí pro Prahu 11.Zdroj: Se souhlasem Šárky Zdeňkové

Výsledek mě příjemně překvapil. Očekávala jsem spíše těsný souboj na druhém a třetím místě. Ani mě nic nezklamalo. Radost z naděje na změnu je větší než všechna případná zklamání. Naopak mě potěšila upřímně radostná atmosféra štábu paní Nerudové i její osobní rychlý a jasný postoj k druhému kolu. Sama mám pro druhé kolo jasnou demokratickou a prozápadní volbu - pana Pavla. Praha byla a je vždycky jinde. Přirozená průměrně vyšší socio-ekonomická životní úroveň (každého) hlavního města dává prostor pro směřování k více odpovědnější a méně populističtější volbě než naladění v menších obcích. Nepřekvapil mě ani rozdíl naší Prahy 11 s okolními městskými částmi. Sídlištní Praha 11 - Jižní Město dává výrazně větší podporu panu Babišovi než naši sousedé. V komunálních volbách je to podobné.

Okolní MČ (%): Pavel vs Babiš
Praha 10: 49 x 23
Praha 4: 51 x 20
Praha-Kunratice: 54 x 18
Praha - Újezd: 52 x 18
Praha - Šeberov: 50 x 23
Praha - Křeslice: 51 x 19
Praha - Petrovice: 47 x 23
Praha 15: 49 x 23
Praha 11: 45 x 27

Ondřej Prokop (předseda pražského hnutí ANO)

Ondřej Prokop.Ondřej Prokop.Zdroj: ČTK/Ondřej Deml

Výsledek mě nepřekvapil, bylo jasné, že se ve 2. kole setkají silné osobnosti, a já jsem tento duel předpokládal. I když většina předvolebních průzkumů přisuzovala Andreji Babišovi mnohem horší výsledek, věřil jsem, že poctivou kontaktní kampaní dosáhne lepších čísel. Od začátku roku vše naznačovalo tomu, že Danuše Neradová ztrácí, a že ve 2. kole se potkají Andrej Babiš a Petr Pavel.

Prozatím mě nic nezklamalo. Naopak jsem příjemně překvapený tím, kolik lidí přišlo k volbám a kolik voličů považuje prezidentské volby za důležité a pečlivě vybírá, koho bude volit. Pevně doufám, že se volební účast ve 2. kole ještě zvýší. Každý hlas se bude počítat, tím jsem si jistý. Já budu volit stejně, jako jsem volil v prvním kole. Nemám důvod to měnit. Andrej Babiš odvedl a dovádí neuvěřitelný kus práce pro naší zemi a já vím, že se bude stejně chovat i na Hradě. Má mou důvěru a považuji ho za nejlepší volbu pro tuto republiku. Má velkou zkušenost i v zahraniční politice, a ta by prezidentovi chybět neměla.

Pražští voliči jsou tradičně specifičtí. Stejné je to kdekoliv jinde v zahraničí. Obyvatelé metropolí mají jiné politické uvažování, než voliči z menších měst a venkova. Řeší ve svém životě trochu jiné každodenní problémy. Na to, že Praha není tak docela baštou ANO dosáhl Andrej Babiš naprosto skvělého výsledku. Taky je potřeba oddělovat, jak volila pražská sídliště a jak centrum. Třeba na Chodově, v okrsku kde jsem volil já, zvítězil Andrej Babiš.

Bohuslav Svoboda (ODS), lídr SPOLU a kandidát na primátora

Jsem rád, že kandidát, jehož podpořila i naše koalice, zvítězil již v 1. kole. Dokázal tak Andreje Babiše porazit sám, což pokládám za důležitý symbol. Pokud by to bylo na Pražanech, měli bychom prezidenta již v prvním kole. Na jejich volbu jsem opravdu pyšný. Přeji Petru Pavlovi hodně sil do 2. kola. Věřím, že si za dva týdny zvolíme prezidenta, který bude důstojnou hlavou státu.

Jednání pražského zastupitelstva, na kterém se volí primátor 15. prosince 2022Bohuslav Svoboda.Zdroj: Deník/Radek Cihla