„Na doporučení městské a státní policie jsem se i přes svůj osobní nesouhlas rozhodla pro tento rok tradiční rozsvícení vánočního stromku zrušit," uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Podle ní je problematická především větší kumulace lidí. Slavnosti se pravidelně účastní tisíce Pražanů a turistů. „Osobně to ale vnímám jako přehnané bezpečnostní opatření," doplnila k zákazu Krnáčová.

Primátorka, která po roce ve funkci na vlastních webových stránkách píše o nutnosti bránit tradice, nevzdávat se rozsvěcení stromu, a čelit tak teroru, se okamžitě stala terčem kritiky opozice.

„Primátor hlavního města Prahy by neměl vyvolávat zbytečnou paniku, měl by si stát pevně za svým rozhodnutím a udělat takovou koordinaci s bezpečnostními složkami, aby akce, na které jsou Pražané zvyklí, nebyly rušeny pouze kvůli něčí neschopnosti nebo alibismu," uvedla opoziční zastupitelka Aleksandra Udženija (ODS).

Podle ní by primátor při rozsvěcení stromu měl hrdě stát v první řadě. „Krnáčová ale už žádnou primátorkou není. Má rozpadlou koalici a polovičatou nefunkční radu," doplnila Udženija.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat

O zákazu slavnosti rozhodl magistrát spolu s policií a dalšími záchrannými složkami v pondělí. „S rozhodnutím, že nebude slavnostní rozsvícení vánočního stromu, zásadně nesouhlasím," napsal v textové zprávě primátorčin náměstek Petr Dolínek (ČSSD).

Stejně reaguje i KDU-ČSL. „Jsem samozřejmě pro slavnostní rozsvícení. Jinak zatlučme okna a seďme doma jako za války," reagoval radní Jan Wolf (KDU-ČSL).

Mírněji reagoval předseda pražské Strany zelených Ondřej Mirovský. „Chápu to jako logickou reakci na zhoršenou bezpečnostní situaci v celé Evropě, i když je mi tradiční akce pro Pražany líto," řekl.

Strach z paniky, než z teroristického útoku

Radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO) v pondělí po jednání uvedl, že rozsvícení se uskuteční, organizátoři ale neřeknou přesný čas.

„Samozřejmě nás to mrzí, ale sami jsme měli stejný názor. Nebojíme se teroristického útoku, ale spíše paniky v případě, že by situace někdo zneužil," uvedla za pořadatele Hana Tietze. Lidé budou moci po setmění sledovat alespoň animaci rozsvěcení stromu.

Při teroristickém útoku 13. listopadu v Paříži zemřelo 130 lidí. K činu se přihlásilo hnutí Islámský stát (IS). O zvýšení bezpečnostních opatření ve sváteční čas uvažují po pařížských atentátech i jiná města po celé Evropě.

Čtěte také: Na Staroměstském náměstí stojí vánoční strom