Koncem čtyřicátých let pan Kavalír získal místo v samoobsluze, kde byla zároveň vinárna a lahůdky v ulici Na Příkopě naproti dnešní České národní bance. „Když přišel poprvé, nechal si ode mě doporučit chlebíček. Dal jsem mu to nejlepší, co jsme tehdy měli. Chutnalo mu,“ vypráví.

Masaryk si podnik velmi oblíbil a chodil sem pak už téměř denně. „Frantíku dva chlebíčky a deci bílého, volával na mě,“ vypráví František Kavalír. „Nedělal žádného frajera, dával se vždy s lidmi do řeči. Působil prostě lidově,“ dodal.

Masaryk bydlel přímo v budově ministerstva zahraničí v Černínském paláci, kde zastával svůj úřad. Jednoho dne ale pan Masaryk nepřišel. „Odpoledne pak lidé vyprávěli, že zemřel,“ vzpomíná na osudovou událost českých dějin Kavalír, který pochází z malé vísky u Plzně.

Práce v obchodě

V roce 1934 přišla krize i do Plzně a Škodovy závody tehdy začaly propouštět. „Chtěl jsem jít studovat, ale otce propustili z práce. Musel jsem proto jít prodávat do obchodu,“ vypráví. Když Československo za války obsadili Němci, musel v obchodě obsluhovat okupanty. „V Německu byla bída. U nás si mohli koupit kilo špekáčků za deset korun,“ vzpomíná.

Němci k němu chodili do obchodu pro kávu. „Jednou nade mnou stáli s kulometem, když jsem pražil semena kávy. Jestli tu kávu spálíte, tak vás odstřelíme, řekli mi,“ vzpomíná. Pomocník, který se u pana Kavalíra zaučoval, si vzal hrst kávy pro sebe. To jej ale stálo život. „Na místě přede mnou ho zastřelili,“ dodal Kavalír.

Když pak v květnu 1945 přijeli západ Čech osvobodit Američané, všude se oslavovalo. „Na náměstí se vyvalili sudy piva. Mezi Američany byli i černoši, prohlíželi jsme si je. Holkám dávali čokoládu a žvýkačku. Potom jeli s děvčaty na rybník Bolevák,“ směje se. Na sklonku války se ale také stalo, že jeden německý voják, který unikl zatčení, vylezl na věž kostela sv. Bartoloměje na náměstí a začal střílet do davu lidí. „Byl to nějaký šílenec. Američané ho sestřelili, spadl pár metrů ode mě,“ dodal Kavalír.

close Logo Praha info Zdroj: Praha eu. zoom_in

Projekt vznikl ve spolupráci s Magistrátem hl. města Prahy.