„Výsledky potvrdily, že všechny testované potraviny mají určitý přirozený obsah hliníku,“ popsal výsledky ředitel stanice Jan Jarolímek s tím, že pokud je lidé zabalí do alobalu, konzumují hliníku ještě více. K uvolňování dochází především při vyšší teplotě a při dlouhodobém kontaktu s kyselými a slanými potravinami. Podle hygieniků je tak při tvorbě svačin potřeba dodržovat několik zásad.

Není například vhodné balit do alobalu ovoce a zeleninu, lepší je využít potravinářské fólie či plastové krabičky. U ovoce a zeleniny nadále platí, že když už na zabalení do hliníkové fólie dojde, mělo by být v kontaktu maximálně čtyři hodiny. Obezřetný je třeba být i v případě použití plátkového sýra. Ten by měl být vložen do pečiva, nebo je vhodné ponechat ho v původním obalu.

U přípravy svačin by se také měly využívat suroviny čerstvé a uchovávané v chla-du. Nižší teplota totiž zpomaluje mikrobiologické procesy. Žádné potíže ale nezpůsobí zakrytí pekáče alobalem při pečení nebo grilování.

Zákonné požadavky fólie splnily

K testování hygienici vybrali pět druhů alobalů od dodavatelů z Německa, Rakouska, Italie, Holandska a jeden od českého dodavatele. „Dobrou zprávou je, že všechny námi testované hliníkové fólie byly z hlediska legislativních požadavků bezpečné,“ dodal Jarolímek. S ohledem na výsledky výzkumu se budou pražští hygienici tématem nadále zabývat. Ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem mají v plánu vyšetřit větší množství vzorků zejména těch potravin, které za normálních a předvídatelných podmínek můžou přijít do kontaktu s hliníkovými fóliemi.