VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražští hasiči budou slavit Evropský den tísňové linky 112 v Letňanech

Každá ze záchranných složek má svou linku. Ale kdo si je má všechny pamatovat? Hasiči 150, záchranáři 155, městská policie 156 a Policie ČR 158. Proto došlo k jejich sjednocení pod jediné kouzelné číslo platné v celé Evropě - 112. Pražští hasiči se rozhodli Evropský den této unverzální tísňové linky 112 oslavit přípravou bohatého programu v obchodním centru Letňany v neděli 11. února mezi 10. a 15. hodinou.

8.2.2018
SDÍLEJ:

Linka 112. Ilustrační foto. Foto: HZS Středočeského kraje

Každý se může stát svědkem nebo přímým účastníkem mimořádné události, při které může být ohrožen život, zdraví, majek nebo životní prostředí. A pomoc profesionálních záchranářů je nezbytná. Rychlost, s jakou bude pomoc poskytnuta, ovlivní sám volající, a sice okamžitým zavoláním na tísňovou linku a jasným a přesným sdělením, co a kde stalo.

Devět let provozu v celé EU

Rozhodnutí EU o zavedení této univerzální linky stanovilo členským státům povinnost toto číslo zavést nejpozději do 31. prosince 1996. Bylo ponecháno na rozhodnutí každého státu, zda bude číslo 112 jediným tísňovým číslem, nebo zda si zároveň ponechá svá stávající národní čísla. Ale až 15. prosince 2008 Evropská komise potvrdila, že jednotné evropské číslo 112 je úspěšně implementováno v souladu se směrnicí již ve všech členských státech Evropské unie.

V České republice funguje čtrnáct call center linky 112, ta jsou v rámci celé republiky navzájem hlasově i datově propojena. Telefonní centra tísňového volání jsou vzájemně zastupitelná, takže v případě přetížení nebo výpadku centra v jednom kraji jsou hovory na linku 112 automaticky přesměrovány na další telefonní centra tísňového volání.

Díky zastupitelnosti center se občan vždy dovolá, vyhodnocení vzniklé situace a rychlou reakci záchranných složek umožňuje technologie telefonních center tísňového volání 112 tím, že propojuje základní složky integrovaného záchranného systému, tedy Hasičský záchranný sbor ČR, Policii ČR a zdravotnickou záchrannou službu.

Na 112 se lze jako na jedinou tísňovou linku dovolat bez SIM karty, bez kreditu a pokud je na místě signál alespoň jednoho mobilního operátora. Operátoři jsou schopni odbavovat tísňové hovory nejen v češtině, ale i angličtině, němčině, francouzštině a dalších jazycích.

Jak volat na linku 112

Při volání na linku tísňového volání se pokuste zachovat klid a uveďte: co se stalo, kde se událost stala nebo děje, kolik je postižených osob, kolik osob potřebuje pomoc, uveďte své jméno a telefonní číslo.

Zároveň upozorněte operátora na potenciální nebezpečí, která se na místě nacházejí (např. nebezpečí výbuchu, nebezpečné látky apod.) a na komplikace v dojezdové trase, jako je třeba neprůjezdná cesta. Nezavěšujte jako první, zavěste, až vás operátor vyzve. Pokud zavoláte omylem, nezavěšujte, ujistěte operátora, že je to omyl a nepotřebujete pomoc. 

Autor: Richard Šedý

Místo události:
8.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podezřelí z krádeže peněz z pokladny.
4

Obsluha chvíli nedávala pozor. Mladíci si kasy vzali osm tisíc korun

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT