Vyznavači dobrodružství ve vzduchu započali oslavy výročí trochu nečekaně u vody. Páteční setkání několika desítek příznivců Balonklubu Praha se v pátek sešlo v rámci akce nazvané Fiesta Praha 2015 v prostorách Muzea Karlova mostu a své setkání zakončili plavbou na vodouších pražskými Benátkami.

K založení klubu došlo 8. prosince 1965 v Modrém salonku v paláci Savaren. „Jednalo se tehdy o první organizaci, která se věnovala balonovému létání, vzduchoplavbě systematicky a rozvojově. Postavila spoustu plynových balonů," uvedl místopředseda Balonklubu Praha a historik vzduchoplavby Vladimír Lacina. Prvním předsedou klubu se stal v roce 1965 Ivo Vodseďálek, který přišel s první myšlenkou na jeho založení. „Je to v podstatě duchovní otec novodobé vzduchoplavby po druhé světové válce," dodal Vladimír Lacina.

Pátečního setkání se kromě členů a příznivců klubu zúčastnili také čestní hosté. Mezi nimi i někteří zakladatelé klubu a stavitelé prvního poválečného balonu. „První balon jsme lepili v Juldě Fuldě na zemi. Byl obrovský, jinde se to nedalo dělat, měl objem 2200 kubíků," zavzpomínal Zdeněk Roudnický, který s manželkou Vendulou dorazil ze Švýcarska. Ve svém výtvoru se tehdy neprolétli kvůli emigraci.

První Čech, který se vznesl v balonu do vzduchu

Na poslední chvíli se z účasti na akci omluvil potomek Jáchyma ze Šternberka Jiří Šternberk. Jeho prapředek Jáchym byl vůbec prvním Čechem, který se v roce 1790 vznesl v balonu do vzduchu. Nad Prahou se proletěl společně s francouzským průkopníkem balonové vzduchoplavby Jean-Pierre Blanchardem. 225 let od této události je druhým letošním výročím, které si balonáři po celé republice připomínají.

V rámci pátečního setkání došlo k předání několika čestných uznání. Cenu za celoživotní přínos balonovému létání udělenou Klubem leteckých novinářů si převzal akademický malíř a zároveň první český vyškolený pilot horkovzdušného balonu Vratislav Hlavatý.

Navazující víkendové akce si mohli obyvatelé Prahy užít pohledem na barevné plynové a horkovzdušné balony, vznášející se nad metropolí. „Jde o takové hezké připomenutí doby a také velice zajímavý koníček," uvedl k balonovému výročí Oldřich Lomecký, starosta Prahy 1, která Fiestu Praha 2015 spolupořádala.