Okrajové části hlavního města jsou pro většinu jeho obyvatel velkou neznámou. Přitom často nabízejí zajímavou architekturu, klidnou přírodu či netradiční kulturní akce.

Jedním z pojítek mezi centrem metropole a jejími přilehlými částmi je i železniční trať 122 přezdívaná Pražský Semmering.

Nápor turistů

„Tato linka je využívána hlavně o víkendech a cestující skutečně velice láká. Trasa ubíhá nádhernou přírodou a po obrovských kamenných viaduktech nad Prokopským údolím. Z vlaku je opravdu krásný výhled,“ přibližuje tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Neobvyklá okružní jízda západní částí Prahy vede po trati, jež byla uvedena do provozu v roce 1872. Tehdy plnila zejména zásobovací roli. Dnes je tato unikátní trať využívána především Pražany, kteří chtějí zažít zajímavý výlet.

Plnou parou

„Mám v Hostivici sestru, takže po této trase jezdím s dětmi poměrně často. Bral bych je sem ale i v případě, že bychom jezdili jen tak. Cesta je totiž opravdu nádherná, zejména na jaře a v létě, když je kolem tolik zeleně. Děti se vždy těší hlavně na jízdu parní lokomotivou,“ vypravuje Petr Vyskočil, jeden z cestujících spoje.

To je další zajímavost Pražského Semmeringu. Během roku zde totiž probíhají akce, kdy na trať nevyrážejí běžné motoráčky, ale parní vlaky. „Pára zážitek z této cesty samozřejmě ještě umocní, jde o něco neobvyklého. Obecně jsme ale tento spoj museli v letošním roce posílit, protože o něj byl velký zájem, a jezdí tedy již čtyřikrát denně. Loni v létě vyjížděl motoráček dvakrát za den a občas k němu bylo nutné přidávat i přívěsný vagon,“ uvádí Kubala.

Nad střechami města

Jak již bylo řečeno, vlak nabízí mnoho netradičních pohledů na Prahu. Nad střechami Hlubočep Projíždí tunelem pod Vinohrady a Nuselským údolím na most přes Vltavu, kde se otevírá krásný pohled na Pražský hrad na jedné a Vyšehrad na druhé straně. Dále pokračuje přes smíchovské severní nástupiště, nad střechami Hlubočep překonává Prokopské údolí a za pohled jistě stojí i zastávka Žvahov.

V Hostivici je možnost přestoupit a po bývalé Buštěhradské dráze zamířit na Masarykovo nádraží. I zpáteční cesta nabízí mnoho pohledů na krásy hlavního města a je velmi vyhledávána. Za několik let má dojít k její modernizaci v rámci výstavby železničního spojení na ruzyňské letiště.