Vedení pražské ODS schválilo po tříhodinovém jednání koaliční smlouvu, kterou v noci na úterý dohodli vyjednávači občanských a sociálních demokratů. Odsouhlasily ji již i orgány ČSSD, vstoupila tak v platnost. ODS i ČSSD na jejím základě získají pět míst v radě, jedno strany nabídly TOP 09. Ta ale nabídku odmítla. Občanští demokraté získali pozici primátora, dále obsadí pozice náměstků pro územní plán a pro zdravotnictví. Novinářům to po jednání klubu zastupitelů a regionální rady řekl šéf pražské ODS Boris Šťastný.

ODS bude dále mít dva radní, kteří budou zodpovědní za oblast majetku a podporu podnikání a za infrastrukturu. Primátor, kterým se má stát volební lídr ODS a lékař Bohuslav Svoboda, bude mít podle dohody na starosti finance, bezpečnost, vědu a výzkum.

Pět míst v radě a post prvního náměstka pro ČSSD

ČSSD obdrží pět míst v radě včetně postu prvního náměstka primátora, kterým by se měl stát Karel Březina. Sociální demokracie by měla mít na starosti například oblast dopravy, školství, kultury, sociálních věcí, životního prostředí a evropských fondů. „Zbývající jedno místo nabídneme nejsilnější opoziční straně,“ řekl Šťastný. Dodal, že by byl rád, aby tuto pozici obsadil lídr TOP 09 Zdeněk Tůma. TOP 09 ale tento post odmítla. Radní za TOP 09 se měl zabývat transparentní veřejnou správou a prosazováním protikorupčních opatření.

Vyjednávači se také dohodli na rozdělení výborů zastupitelstva. ODS nominuje předsedy 11 výborů, ČSSD čtyř. Kontrolní výbor nabídnou opozici. Svoboda s předsedou pražské ODS Borisem Šťastným ale odmítli komentovat, zda křeslo nabídnou TOP 09. Předsedou výboru by totiž mohl být i zastupitel za KSČM.

V radě za ODS zasednou jako náměstci starostové Josef Nosek a Ivan Kabický, dále Radek Lohynský a Alexandra Udženija. Sociální demokracii bude v radě zastupovat podle informací od členů ČSSD Karel Březina, Petr Dolínek, Antonín Weinert, Lukáš Plachý a Lukáš Kaucký. Místo nezbylo na šéfa pražské ČSSD Petra Hulinského.

Koalice vznikla nečekaně ráno

Strany dohodly koalici nad ránem po nočním jednání na gynekologické klinice, kde Svoboda pracuje. „Jednání trvala relativně utajeně u mě na klinice,“ řekl Svoboda. Trvala prý asi do 04:15. Nabídku na místě vyjednávači signovali s tím, že ji ještě projednají orgány stran.

O koalici většinu času jednaly TOP 09 a ODS, vzájemně se ale několikrát ostře napadly. Nechyběla ani obvinění ze lži nebo odchody z jednání. Obě strany zároveň o té druhé tvrdily, že jednání záměrně zdržuje.

V pražských kuloárech se delší dobu mluvilo o tom, že občanští demokraté jsou již s ČSSD dohodnuti. Tuto variantu nesli s nelibostí představitelé celostátního vedení všech tří stran, zakázat se jim ji ale nepodařilo.

Dohodu stran musí ještě odsouhlasit ustavující zastupitelstvo, které bude volit primátora a jednotlivé radní. Kdy se sejde, ale není zatím jasné. Podle informací ČTK by se tak mělo stát 30. listopadu nebo 1. prosince.