„Půjde o celý systém dlouhodobých opatření. Noční starosta rozhodně nebude obcházet centrum a zjišťovat, jestli je všude zhasnuto a všichni spí. Nebude ani na ulici žádat bavící se lidi, aby se ztišili,“ upřesnila s nadsázkou pracovní náplň nové komise radní pro kulturu a cestovní ruch Hana Třeštíková (Praha sobě). Praha by se podle ní měla postupně měnit v místo, které bude přitahovat spíš milovníky kultury než alkoholu.

Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by měl nový tým po vzoru Amsterdamu nebo Londýna přispět k proměně Prahy v moderní trendy metropoli, která bude žít 24 hodin denně a zároveň v ní bude v noci možné spát.

K tomuto cíli mohou přispět například připravované turistické karty spolu s aplikací, která zaměří pozornost turistů na víc lokalit a pomůže tak ulevit přetíženým místům, jako je Dlouhá ulice. Zároveň uživatelům vysvětlí, co se v Praze může a co ne. „Další nápady má právě přinést naše komise, ve které se sejdou úředníci a politici s pořadateli kulturních akcí i třeba s ředitelem městské policie. Noční starosta není žádný experiment, protože už funguje v mnoha evropských městech. Cílem není přiškrtit noční život, ale řešit problémy, které generuje, dát mu určité mantinely,“ uvedl Jan Štern.

Jím vedená komise také převezme na starost přípravu vyhlášky, která má umožnit městským částem regulovat ve vybraných místech zavírací dobu restaurací a barů. Městské části se k tomuto návrhu mohou vyjadřovat do letošního března. „Začali jsme spolu s Institutem plánování a rozvoje navíc pracovat na analýze toho, jak se noční život podílí na ekonomickém výkonu města či na zaměstnanosti a jaké má naopak negativní dopady, třeba z hlediska kriminality. Abychom měli v ruce nějaká data,“ dodal Štern.

Ten bude v rámci nového institutu jediným placeným člověkem. Podle opoziční ODS je noční starosta zbytečný - zvlášť když jeho agendu může zastat radní pro bezpečnost. Praze podle vítězné strany nechybí české metropoli „úředničtí koordinátoři“, ale strážníci. „Místo na nové úředníky mají jít peníze na jejich mzdy a výstroj. Řešení, které zvolilo stávající vedení, připomíná spíše antikonfliktní tým s bílým límečkem,“ řekla předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija.