Bydlení za několik desítek korun, oběd za dvacet a posilovna téměř zdarma. Takové výhody nabízejí nemocnice v metropoli zdravotním sestrám. Zařízení se totiž předhánějí v bonusech pro střední zdravotnický personál, který jim citelně ubývá.

Fakultní nemocnice v Motole tak například začala nabízet ubytování za 40 korun na den. Podle prohlášení tiskové mluvčí Evy Jurinové má v současné době největší problémy oddělení dětské hematoonkologie, odkud odešlo deset sester na mateřskou dovolenou.

Personálz Vietnamu

„Nedostatek sester evidujeme ale i na jiných odděleních. Kritická je situace zejména na chirurgických a pediatrických odděleních, na ARO a oddělení JIP. V současné době v Motole chybí okolo 140 sester,“ řekla Deníku Jurinová.

Největší zdravotnické zařízení v zemi se ale snaží akutní nedostatek personálu řešit i jinak, například náborem nových sil z Vietnamu. „Stále jednáme s ministerstvem zdravotnictví a vietnamskou stranou. Vzhledem k tomu, že se jedná o pilotní projekt, nemohu říct, kdy přesně odstartuje,“ dodala Jurinová.

Jaké jsou vaše zkušenosti s nedostatkem personálu v pražských nemocnicích? DISKUTUJTE pod článkem,HLASUJTE v anketě.

Stovka sester chybí i ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči. Personál postrádají zejména na dětských odděleních, anesteziologicko-resuscitačních odděleních a jednotkách intenzivní péče. I zde uvažují o náboru pracovníků z Vietnamu.

Ubytování za padesát korun

O něco lépe jsou na tom ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, kde v současné době chybí sester „pouze“ šedesát. „Největší deficit máme na chirurgické a ortopedické klinice a dále na neurologickém oddělení. O náboru sester z Vietnamu jsme slyšeli, ale teď o něm neuvažujeme,“ popisuje situaci tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Na Bulovce Petr Mach.

Benefity se sestrám snaží nabídnout i zdejší nemocnice. „U nás platí sestry za ubytování 50 korun za den. V příštím roce chceme tyto poplatky ještě snížit na konkurenceschopné částky,“ dodal. close zoom_in

Posilovnu téměř zdarma přímo v areálu nemocnice, akreditované kurzy prostřednictvím e-learningu, zvýhodněné ceny obědů nebo stabilizační odměnu 20 000 korun nabízejí sestrám v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Tam také postrádají nejméně sester. „V současné době nám jich chybí čtyřicet, především na rizikových a specializovaných odděleních,“ sdělila mluvčí Iva Ruskovská.

Navýšení platů a restrukturalizace

Kritickým nedostatkem personálu v metropoli se ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví zabývá i Česká asociace sester. Podle její prezidentky Dany Juráskové by současnou krizi mohlo vyřešit navýšení platů a restrukturalizace zdravotnických zařízení.

Problém vidí Jurásková také v tom, že Praha je zároveň regionem, kde je soustředěno množství specializovaných pracovišť s celostátní působností. „Toto je problém, který ředitelé pražských zdravotnických zařízení nevyřeší. Co ale mohou, je zvážit, zda jsou všechna oddělení dostatečně využívána. Negativně nevnímám ani posily z Vietnamu,“ uzavírá Jurásková.

Příjmy sester v pražských nemocnicích

Fakultní nemocnice Na Bulovce: 24 255 korun
Fakultní Thomayerova nemocnice: 24 500 korun, 27 400 korun pro specializovaný personál
Ústřední vojenská nemocnice ve Střešovicích: 24 000 korun, stabilizační odměna 20 000 korun

Zdroj: pražské nemocnice