Nejde ale o překvapivý krok, který by snad navazoval na změny v justici, reprezentované zejména proměnou činnosti Vrchního státního zastupitelství v Praze (sídlícího ve stejném komplexu budov na Pankráci jako vrchní soud), do jehož čela byla v červenci jmenována Lenka Bradáčová. Dosavadní předseda soudu Vladimír Stibořík avizoval již v červnu, že s ohledem na vysoký věk svoji funkci opustí.

Osmapadesátileý Bureš byl na obsazení uvolněného postu jediným kandidátem. Na doporučení vývěrové komise schválila jeho jmenování vláda. Podle hodnocení ministerstva spravedlnosti, které pro rozhodování ministrů připravovalo podklady, je Bureš (jenž dvakrát sám stál v čele ministerstva, a to v letech 2001 – 2002 a následně v období 2004 – 2005) velmi zkušený funkcionář, který v justici působí již od roku 1980.

Právě soudcovskou činnost v éře minulého režimu mu v minulosti vytýkali někteří kritici. Především však obecně, bez důrazu na konkrétní souzené případy. Vadí jim, že Burešovo jména figuruje na oficiálně zveřejněném seznamu soudců – bývalých členů Komunistické strany Československa. Hodnocení ministerstva nicméně připomíná, že Burešova činnost byla již v minulosti prospěšná: „Pod jeho vedením se zvýšila odbornost civilních soudců."