Městský soud loni v srpnu zrušil rozhodnutí magistrátu v řízení o umístění stavby, o změně ve způsobu užívání stavby, změně jejího vlivu na využití území, o umístění přípojek vody, kanalizace a vedení slaboproudého kabelu.

Učinil tak na základě žaloby obyvatele domu Bohumila Vejtasy, úřady prý nedostatečně vypořádaly jeho námitky. Nyní se spis vrátí znovu městskému soudu k novému verdiktu. Bakala je majitelem domu. Koupil jej s deklarovaným úmyslem vybudovat sídlo Havlovy knihovny. Projekt ale nabral značné zpoždění. Podle Bakaly měla knihovna zaujímat asi třetinu budovy po přestavbě.

Čtěte také: Vláda bude přispívat na Cenu Václava Havla i v budoucnu

Ke stavbě se stavěl kriticky i Klub za starou Prahu 

Projekt připravil španělský architekt Ricardo Bofill a česká architektonická kancelář TaK. Novým majitelům domu se podařilo dohodnout s nájemníky na vystěhování. Odmítl to jediný z nich, Vejtasa, i když mu Bakala nabízel odstupné. Léta kvůli rekonstrukci domu komunikuje s úřady.

Kriticky se k přestavbě stavěl dříve i Klub za starou Prahu a obyvatelé vedlejších domů. Pražští památkáři, jejichž stanovisko je pro územní a stavební povolení v lokalitě nutné, ale s přestavbou domu souhlasili. Jejich stanoviska před časem schválil i ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).