Vedení města, které na sklonku minulého týdne přišlo s nápadem na zavedení daňové slevy pro majitele prázdných bytů, kteří své obydlí pronajmou a vyřeší tak svízelnou situaci na trhu s byty, ze svého návrhu couvá. Změnu zákona do sněmovny nepředloží. „Nepředpokládám to, zastupitelstvo se může usnést na jiném názoru, ale já to nepředpokládám,“ řekl Pražskému deníku primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Prosadit svůj plán na nižší daň z příjmů, kterou chce motivovat majitele prázdných bytů k jejich pronájmu, a přispět tak k řešení bytové krize, zkusí jinou cestou. Podle Hřiba je nutné hledat podporu na ministerstvu financí. „Bez podpory ministerstva financí žádné návrhy protlačit nelze,“ řekl pražský primátor.

Jednat chce i s ministerstvem pro místní rozvoj, které připravuje podporu družstevního bydlení, „Co se týká zrovnoprávnění odečtů daně z příjmů za družstevní bydlení versus hypotéky, tam by to mělo zapadnout do snahy ministerstva pro místní rozvoj,“ dodal primátor Hřib. I když obě zmíněná ministerstva ovládá hnutí ANO, mohou být podle Hřiba i tak jednání úspěšná. „Zájmem národní vlády je, aby Praha fungovala, protože města jsou motory ekonomik,“ říká Hřib.

Schillerová: Nižší sazbu ne

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) však změnu daně z příjmu fyzických osob kvůli bonusu pro pronajímatele bytů nechystá. „Poměrně často se setkáváme s tím, že se někdo snaží složitý problém vyřešit jednoduše s pomocí daní. Zdaleka ne vždy je ale takový návrh dostatečně promyšlen. I kdyby se podařilo najít nějaké smysluplné legislativně technické řešení, nedomnívám se, že zrovna příjmy z pronájmu by měly být zdaněny nižší sazbou než všechny ostatní typy příjmů. Rovněž řešit lokální problém Prahy plošným daňovým opatřením by nemuselo být šťastné,“ sdělila ministryně Pražskému deníku.

Kromě toho Schillerová upozorňuje, že výpadek příjmů veřejných rozpočtů by museli doplatit všichni ti, kdo nemají to štěstí, že vlastní byt k pronájmu. Nejvíce by naopak vydělali vlastníci pronajímaných bytových domů. „Pokud někdo v Praze vlastní prázdný byt a nepronajímá ho při současných tržních cenách, těžko ho k tomu přiměje případná změna daně,“ uvedla.

Je třeba hledat jiný způsob motivace

K navrhovanému řešení je skeptická i pražská opozice. „Jako ekonom a liberál jsem pro jakékoliv snižování daní. Nevím však, jak bude předložený návrh vypadat. Jako politik proto říkám, že snížení daní situaci nevyřeší,“ řekl Patrik Nacher (za ANO), který je zastupitel hlavního města a zároveň poslanec. „Pro lidi, kteří byty nepronajímají, jelikož pro ně příjem z nájmu tvoří pouze drobné, bude pár procent z daní představovat jen další drobné,“ uvedl Nacher. Podle něj je potřeba hledat jiný způsob motivace k pronájmu.