„Magistrát žádá řidiče, aby pokud možno omezili jízdu automobilem a k dopravě využili přednostně městskou či meziměstskou dopravu. Stav ovzduší sledujeme a průběžně vyhodnocujeme," řekl dnes Hofman. Největším znečišťovatelem ovzduší v Praze je doprava.

Magistrát může omezit vjezd aut do centra 

„Podle informací ČHMÚ by se ovzduší mělo zlepšit a smogová situace zítra (sobota) skončit. Na základě příznivé prognózy ale žádná zvláštní opatření zatím nechystáme," dodal Hofman.

Smogovou situaci vyhlásili meteorologové ve čtvrtek 2. února v ranních hodinách. Praha tehdy zvažovala zavedení MHD zdarma, nakonec od toho upustila. Kromě toho může magistrát omezit vjezd aut do centra, o této variantě ale zatím Praha neuvažovala.

Nejlepší známku dostaly Karlín a Stodůlky 

Podle portálu ČHMÚ byla v pátek po 14.00 nejhorší situace na měřicí stanici ve Vršovicíh, kde meteorologové označili kvalitu ovzduší pátým stupněm ze šesti, tedy jako špatnou.

Čtyřkou, tedy jako vyhovující, označili stav na Smíchově a v Kobylisích a trojkou, uspokojivá, v Legerově, Riegrových sadech a Vysočanech. Nejlepší známku, tedy dvojku, dostaly Karlín a Stodůlky.

Praha na svém portálu zveřejnila zvláštní sekci ke smogové situaci

O víkendu by mělo o smogu jednat vedení města. „V neděli se spojí náměstek primátorky Petr Dolínek a radní Jana Plamínková s operačním střediskem a ČHMÚ, aby vyhodnotili aktuální stav a vývoj do dalšího týdne," řekl Hofman. Praha kvůli smogu zřídila na svém portálu praha.eu zvláštní sekci ke smogové situaci, ve které uvádí všechny dostupné informace.

Při smogové situaci doporučují odborníci zdržet se při pobytu pod širým nebem zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. Doporučení se týká zejména osob s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starších lidí a malých dětí.

Čtěte také: Smog je zpátky, s MHD zdarma město stále váhá