Největší slavnostní prostor středověké části Pražského hradu je pojmenován po králi Vladislavu Jagellonském, za jehož vlády byl v letech 1490 až 1502 dokončen. Podle oficiálního hradního webu se tu kdysi kromě korunovačních slavností a hostin pořádaly také trhy s uměleckým a luxusním zbožím. Připravovaná akce se tomu trochu podobá, byť se jedná o historický průlom.

Komerčním účelům v minulosti sloužily Španělský sál, Míčovna či Rudolfova galerie, ale ve Vladislavském sále se chystá premiéra. Jak uvedl v pátek server Aktuálně.cz, v krásných prostorách uspořádá Louis Vuitton pro klienty galavečeři, která zahájí výstavu nové kolekce drahých šperků. Podle Aktuálně.cz zaplatí zástupci jedné z nejznámějších módních značek na světě 605 tisíc eur včetně DPH, což v přepočtu činí zhruba 15,5 milionu korun.

„Upozorňujeme, že ve dnech 20.- 24. června bude z technických a provozních důvodů uzavřen Starý královský palác. Děkujeme za pochopení,“ uvedl Pražský hrad na oficiálním twitterovém účtu během víkendu bez dalších podrobností. Médiím informaci o pronájmu potvrdil David Šebek, mluvčí Správy Pražského hradu. „Vaše dotazy jsou vyčerpávajícím způsobem zodpovězeny ve smlouvě, která byla řádně zveřejněna v registru smluv,“ napsal mluvčí Šebek redakci v e-mailu.

Lousi Vuitton, značka spojená s kulturním dědictvím

„Správa Pražského hradu (…) s vědomím, že bude spolupracovat se značkou, která je po celou dobu své existence spojena s kulturním dědictvím, zcela výjimečně souhlasila s konáním akce v prostorách Pražského hradu,“ stojí v kontraktu. „Správa Pražského hradu vnímá spolupráci jako potvrzení faktu, že Pražský hrad má v celosvětovém kulturním dědictví významné místo,“ píše se dále v dokumentu. Mluvčí Šebek však neodpověděl na dotaz - a ani smlouva danou otázku nekonkretizuje, zda bude komerční využití Vladislavského sálu pokračovat v budoucnu.

Louis Vuitton zahájí přípravy na páteční slavnostní večírek už ve středu, zábor začne o den později. Do nedělního večera musí být Vladislavský sál vyklizen. Pořadatel využije jako zázemí pro občerstvení, technické zajištění akce nebo šatny také královské pokoje či Starou sněmovnu. Seznam hostů i vzhledem k bezpečnosti firma tají.

Karlův most dvakrát nepronajal magistrát

Luxusní značka LV si zakládá na místě konání přehlídek, galavečeří a dalších akcí. Dvakrát se snažila francouzská firma využít Karlův most - poprvé v roce 2006 a podruhé o deset let později. V obou případech však magistrát stanovil podmínky pronájmu s tím, že nedovolil uzavřít historickou památku pro veřejnost.

„Karlův most je jedinečným symbolem Prahy. Patří Pražanům i návštěvníkům naší metropole. Nelze jej ani prodat, ani komukoli bránit v přístupu na něj. V tomto případě byla tato hranice překročena v neprospěch pronajímatele a Prahy, a to se snažíme napravit. Památky je potřeba chránit,“ uvedl bývalý primátor Pavel Bém (tehdy ODS).

Ačkoliv tři roky starý nápad Bernarda Arnaulta, majitele Louis Vuitton, o pronájmu Karlova mostu po osobním setkání podpořil šéf hnutí ANO a tehdejší ministr financí Andrej Babiš a nebránila se mu ani exprimátorka Adriana Krnáčová (ANO), magistrát nakonec rozhodl stejně jako v roce 2006. Z českých památek tak získala pro pořádání firemní party Arnaultova firma pouze 8. září stejného roku, kdy si pronajala zámek v Hluboké nad Vltavou.