„Správa Pražského hradu požadavek na navýšení odůvodnila skutečností, že v důsledku pandemie a nutných karanténních opatření došlo k citelnému poklesu návštěvnosti Pražského hradu, zejména ze strany zahraničních návštěvníků, a neuskutečnila se řada nasmlouvaných komerčních akcí, přičemž zároveň se Hradu zvýšily výdaje na provoz s ohledem na nutná karanténní opatření, jako jsou zvýšený úklid, dezinfekce či nákup ochranných prostředků. Vláda proto rozhodla uvolnit z letošního rozpočtu 215 milionů korun, jimiž budou tyto výpadky příjmů i zvýšené náklady saturovány,“ napsal tiskový odbor Babišova kabinetu v pondělí.

Celkově tedy výdaje Kanceláře prezidenta republiky, což je jedna z kapitol státního rozpočtu, tak stoupnou z 419,3 milionu na 634,3 milionu korun. Samotné výdaje na areál Pražského hradu a zámku Lány byly původně před zvýšením naplánovány na 211,1 milionu korun.

Kancléř Mynář uvedl, že do konce srpna zaplatili návštěvníci za vstupenky asi o 400 milionů korun méně, než očekával rozpočet sestavený podle toho loňského. Než se potvrdily první případy infekčního onemocnění covid-19 v Česku – tedy v lednu a v únoru – byly příjmy oproti původním předpokladům vyšší.

„Věřím, že rozpočtový výbor (Sněmovny) pochopí závažnost situace a také příspěvek schválí,“ uvedl Mynář. Hrad podle něj většinu výpadku pokryje z vlastní rezervy. Vládní příspěvek ovšem možná neprojde přes poslance tak hladce.

Šéf hradní správy: Povinností je předat Pražský hrad dalším generacím

„V času úzkosti a nouze má prezidentská tolik drzosti, že chce na letošní rok o 215 milionů korun vyšší výdaje. Na jednání rozpočtového výboru se mi to podařilo alespoň přerušit. Doufám, že příště už to zamítneme. Souhlasit se zbytečnými výdaji je de facto zločin,“ komentoval situaci zástupce opozice Miroslav Kalousek (TOP 09).

Velíšek na tiskovém brífinku řekl, že Správa Pražského hradu ušetřila zhruba 181 milionů, protože zastavila kvůli koronaviru v březnu některé kulturní akce a zbytné investice: „To se ukázalo jako zásadní krok. Ale naše roční mandatorní výdaje jsou ve výši 600 milionů a ty nemůžeme nijak snížit ani vypnout, protože naším zájmem a povinností je předat Pražský hrad dalším generacím a občanům České republiky,“ dodal.

Do finančního problémů se Hrad dostal kvůli tomu, že jeho návštěvníci jsou podle Velíška z 97 cizinci. Čechů podle něj přišlo letos asi pětinásobně víc, ale zahraniční návštěvy klesly prakticky k nule. Tržby dosud poklesly ve srovnání s předchozími lety o téměř tři čtvrtiny. Letos tak SPH předpokládá výnosy 120 milionů místo plánovaných 762 milionů korun. Velíšek dále uvedl, že peníze schválené vládou nebudou sloužit ke krytí mezd, na ty myslí základní příspěvek.

Na závěr ředitel hradní správy připomněl, že SPH je příspěvkovou organizací. „My máme tu výhodu, že naší činností si vyděláváme. V době, kdy to nelze, tak jsme odkázáni na to, aby nás stát podpořil. Musíme si uvědomit, že obhospodařujeme státní majetek, máme ho na starosti. Ten majetek potřebuje nějaké náklady, provoz, není jen údržba, ale máme řadu činností, které ve vedlejším režimu zajišťujeme,“ řekl. 

Mynář o schůzce s čínským velvyslancem: Vystrčilova cesta byla klukovina

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky se v rozhovoru pro Blesk vyjádřil rovněž k „tajné“ schůzce s čínským velvyslancem kvůli cestě šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. Mynář podle Deníku N řekl Čang Ťien-minovi, že prezident Miloš Zeman nebude zvát Vystrčila na schůzky ústavních činitelů kvůli zahraniční politice a dodal, že Česko uznává nadále politiku jedné Číny.

„Čínský velvyslanec mě požádal oficiálně o setkání, já jsem tomu vyhověl, během asi třicetiminutového rozhovoru jsme si popovídali, vyjasnili jsme si pár otázek, a to bylo vše,“ řekl Mynář s tím, že se na něj obracejí zástupci českých firem kvůli strachu o omezení čínských investic. Zemanův kancléř označil Vystrčilovu cestu jako „klukovinu“.