„Prvořadá je ochrana kulturního dědictví a návštěvníků Pražského hradu,“ uvedl Mynář v tiskové zprávě. Vedení Zemanovy kanceláře spolupracuje podle Mynáře na průběžné analýze rizik s policií, vojenskou a Hradní stráží. Bariéry vyrostly kolem areálu, kde sídlí hlava státu, po teroristických útocích ve Francii. Bezpečnostnímu opatření předcházela rovněž akce, kdy členové umělecké skupiny Ztohoven vyvěsili místo prezidentské standarty rudé trenky.

Nyní zřejmě i kvůli pandemii infekčního onemocnění covid-19 experti vyhodnotili, že není nutné Pražský hrad nechat opevněný a hlídat brány se samopaly. „Významnou roli zde hraje prostupnost hranic v rámci Schengenského prostoru. S přihlédnutím k aktuálnímu stavu, kdy je zásadně omezen turistický ruch a Česká republika znovu kontroluje provoz na svých hranicích, jsou dočasně upravena bezpečnostní opatření při vstupu do areálu Pražského hradu,“ napsal Mynář s tím, že nadále je zakázáno vnášet jakékoliv nebezpečné předměty. 

„Prosíme návštěvníky, aby nepřicházeli s většími zavazadly,“ dodal Mynář. V rozhovoru pro Seznam Zprávy vedoucí Kanceláře prezidenta republiky řekl, že na podobné excesy, jako byla akce Ztohoven, budou hlídky připraveny. Ale nedokázal odpovědět, zda bezpečnostní rámy zmizí nadobro.

Na Zemanův pokyn bude pár dní vstup zdarma

Na námitku, kterou vyslovil třeba i bývalý hradní kancléř, prezidentský kandidát a čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, že „Pražský hrad je uzavřenější než za Gustáva Husáka,“ Mynář sdělil, že to není pravda, protože „provádíme významné exkurze skupin, škol, zájezdů zdarma do míst, kam se na Pražském hradě normálně lidé nedostanou“.

Aby toto tvrzení podpořil, Mynář oznámil na hradním webu, že „na základě pokynu pana prezidenta rozhodl o zpřístupnění všech návštěvnických prostor a okruhů Pražského hradu ve dnech 29. 5. až 1. 6. zcela zdarma“. Zeman s Mynářem bezplatnou prohlídku hradního areálu prezentují jako pomoc českým rodinám, které se kvůli opatřením v boji proti koronaviru potýkají s nejistotou a sníženými příjmy.

Přístupný bude Starý královský palác, dále katedrála sv. Víta, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, Rožmberský palác, expozice Příběhu Pražského hradu, Svatovítský poklad a výstava v Královském letohrádku.

„Kancelář prezidenta republiky se v současné situaci soustředí na potřeby českých návštěvníků. Areál chce více přizpůsobovat rodinám s dětmi či seniorům. Zároveň chce co nejdříve obnovit program pro školy a další zájemce, který funguje již dva roky a v rámci něhož byly zpřístupněny dříve uzavřené prostory prezidentského úřadu,“ uvedl Vít Novák z tiskového odboru prezidentské kanceláře.

Komentované exkurze navštívilo 20 tisíc lidí

Podle Nováka navštívilo už přes 20 tisíc účastníků Zemanovy pracovní prostory, bývalé pracovny prezidenta T. G. Masaryka nebo byt Masarykovy rodiny v rámci komentovaných exkurzí, které jsou zdarma. Novák si chválí i návštěvnost dnů otevřených dveří i prohlídek při zvláštních příležitostech, naposledy v Jelením příkopě.

Během loňské turistické sezony přitom tuto část hradního areálu krátce obehnal ostnatý drát. Nepřístupné byly i Jižní zahrady. O dialog se Správou Pražského hradu se pokoušel dokonce i pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), aby „tato oblíbená oáza zeleně v centru města opět přístupná veřejnosti“.

Pražský hrad plánuje těsně před pondělním otevřením uspořádat obrazovou prohlídku celého areálu, kterou umístí na sociální sítě. „Rád bych tímto pozval všechny české občany k návštěvě nejvýznamnějšího českého hradu s tisíciletou historií, duchovního i politického centra naší země. Přijďte se podívat nejen do venkovních prostor a zahrad, kam je vstup trvale zdarma, ale i do historických objektů a výstav,“ zakončil kancléř Mynář.