Pokud jde o Schwarzovu účast či neúčast ve výběrovém řízení, Hrubá odkázala přímo na něho – ani on však svou další budoucnost zatím nechce komentovat. Čemuž lze zřejmě rozumět tak, že se nejspíš přihlásil; v opačném případě by mu říci „ne" asi nic nebránilo.

K jednotlivým uchazečům se magistrát podle Hrubé nebude jakkoli vyjadřovat ani nyní, ani po pondělku či v rámci dalšího výběrového kola, kdy již dojde na osobní pohovory. Mluvčí ani nechce jakkoli předjímat možné termíny – byť se netajila tím, že cílem je vybrat nového ředitele do konce měsíce, kdy Schwarz ve funkci končí.

Může se prý ale stát něco neočekávaného, co harmonogram posune, řekla Hrubá Deníku – například pokud by si výběrová komise vyžádala od uchazečů doplnění dokumentů.

Odvolanému řediteli zlomily vaz odpor představitelů odborové organizace a déletrvající kritika části zaměstnanců majících výhrady k ředitelovým praktikám včetně údajně příliš autoritativního přístupu.

Jablkem sváru se v době, kdy situace eskalovala, staly mimo jiné časté změny ve složení týmů tvořících posádky jednotlivých sanitek, stesky na přetěžování záchranářů, jichž by prý mělo být víc, či dohady kolem výše odměny pro operátorky tísňové linky žádající proplácení celé 12hodinové směny včetně přestávky, na jejíž čerpání stejně nemají čas. Zlou krev také v minulosti vyvolalo interní sdělení se zmínkou o nařčení hovořícím o údajném okrádání pacientů.

Změna šéfa by měla zklidnit situaciDosavadního ředitele záchranné služby Zdeňka Schwarze pražští radní poněkud nečekaně odvolali v polovině května. Reagovali tak na déle než rok trvající napjatou situaci v řadách pražské záchranky, kde už v lednu byla vyhlášena stávková pohotovost; přihlásilo se k ní 170 ze 450 zaměstnanců. Radní pro zdravotnictví Radek Lacko následně vysvětlil, že odvolání ředitele bylo nejlogičtějším krokem za situace, kdy se oba tábory tvářily nesmiřitelně a nepřístupně vůči možnému kompromisu a odmítaly roli mediátora, který by otupil ostří hran sporů.

K uklidnění situace by tak podle Lacka měla přispět výměna v ředitelském křesle. Debaty nicméně vyvolalo, že o odvolání radní rozhodli zrovinka ve chvíli, kdy byl Schwarz v zahraničí – a dokonce ve stejné době, kde se uvažovalo o schválení 90tisícové mimořádné odměny právě pro ředitele, jenž nakonec místo peněz dostal padáka. 

Schwarz, který záchranáře v metropoli vedl 16 let (a k jeho zásluhám se všeobecně přičítá povznesení pražské záchranky na evropskou úroveň), pochybení odmítá a své odvolání opakovaně označil za důsledek šikany ze strany části zaměstnanců v čele s odboráři. Protistrana to odmítá a jeho slova považuje za nelogická a nesmyslná. Šikana je prý možná ze strany šéfa vůči podřízeným – nikoli ale zdola nahoru.

Čtěte také: Stávka záchranky zažehnána. Ředitel Schwarz po 16 letech skončil