Postavit, pronajmout a prodat. Případně si nemovitost ponechat a mít příjem z pronájmu. Tak funguje trh s novými kancelářskými budovami. Aktuálně se mu, podobně jako celému realitnímu trhu, nebývale daří. Podle poradenské společnosti Cushman & Wakefield letos zažil pražský trh rekordní půlrok, co se týká uzavřených smluv na pronájem moderních kanceláří. Těch volných je zároveň nejméně za uplynulých deset let, a to kolem osmi a půl procenta.

Přesto se na viditelném místě u magistrály v Praze 4 Michli tyčí už několik let novostavba připomínající, že developerský byznys má i svá úskalí. Léta prázdná desetipatrová budova South Point čekala až do letošního jara na své první obyvatele. Většina kancelářských projektů přitom mívá uzavřené smlouvy na pronájem alespoň části prostor už v době rozestavěnosti.

Výstavbu projektu South Point česká developerská firma AMA Development přerušila v roce 2009 poté, co byla dokončena vnější část budovy. „Rozestavěli jsme ji tehdy z vlastních prostředků. Potřebovali jsme najít nájemce, abychom mohli získat prostředky na dofinancování výstavby. Jenže začala finanční krize,“ popisuje jednatel AMA Development Jaroslav Adam.

Práce uvnitř budovy se znovu rozjely až v roce 2015

Práce uvnitř budovy se znovu rozjely až v roce 2015, kdy se na fasádě objevilo logo stavební firmy Průmstav. „Budova je nyní zkolaudovaná a od letošního dubna sídlí ve třech podlažích stavební firma SMP CZ,“ dodává Adam. Ani teď ale nemá South Point a jeho developer vyhráno. Další nájemce kanceláří zatím shánějí realitní agenti marně.

Letos v květnu navíc Průmstav prodal právě firmě SMP CZ pohledávku ve výši 31 milionů korun. Jedná se o dluh společnosti AMA Development za dostavbu budovy South Point z let 2015 a 2016. Jak je dále uvedeno v katastru nemovitostí, souvisí s tím i zástavní právo k této budově.

South Point není jediným projektem tohoto developera v lokalitě. V roce 2011 představil záměr výstavby dvou bytových věžáků o 26 podlažích uvnitř starší zástavby sídliště Zelená liška v Krči nedaleko stanice metra Budějovická. Po protestech zejména místních obyvatel nakonec firma AD 1 Development projekt nazvaný Rezidence Výhledy Pankrác stáhla z posuzování vlivů na životní prostředí (EIA).

„Nyní se zpracovávají různé varianty projektu,“ upřesnil Adam, jednatel AD 1 Development. V minulosti už společnost AMA a s ní propojené firmy úspěšně dokončily kancelářskou budovu AMA Kačerov u stejnojmenné stanice metra a několik etap výstavby bytových domů v Záběhlicích v Praze 4.

close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in