Zjistil, že za největší důkaz lásky Pražanky považují, když je jim partner oporou v nesnázích, když je objímá, dotýká se jich, když s ním mohou plánovat společnou budoucnost. Pro více než čtvrtinu žen je důkazem lásky také květina a pro více než pětinu sex.

Dámy z metropole ve středním a vyšším věku si ve vztahu více váží hodnot, jako je úcta a respekt či vzájemná podpora a láska. Naopak pro mladší slečny a paní jsou důkazem opravdové lásky gesta pozornosti obejmutí, dárek v podobě květin či šperku nebo slůvka „miluji tě".

Zjištění vyplývají z průzkumu, který pro společnost Ženy s.r.o. vypracovala letos v dubnu agentura Médea Research. Pražský deník má jako jediný k dispozici podrobné výsledky o tužbách žen z hlavního města.

„Průzkum jsme připravili, protože chceme podporovat sebevědomí a sebelásku žen a vědět o nich co nejvíc," řekla Eva Čejková Vašková, jednatelka společnosti Ženy. Proto v sobotu 14. května pořádá v Praze i akci „Den, kdy najdu lásku", na které chce propojit témata ženského sebevědomí a hledání lásky.

Více singles a seznamování v práci

Průzkum odhalil zajímavé věci, kterými se pražské ženy odlišují od zbytku republiky. Jednou z nich je větší podíl nezadaných žen, který koresponduje s tím, že v Praze je obecně více takzvaných singles, tedy lidí, kteří žijí sami.

Další rozdíl mezi metropolí a zbytkem republiky se ukázal v místě, kde ženy nejčastěji potkávají svoje budoucí partnery. Zatímco mimo Prahu je to častěji v baru či na diskotéce, v hlavním městě se láska zpravidla rodí v práci.

I to odpovídá předchozím zjištěním Pražského deníku, podle kterých Pražané věnují mnohem více pozornosti práci a tráví v ní více času, než je běžné ve zbytku republiky.

Navíc Pražanky mnohem častěji využívají služby seznamovacích agentur a serverů. Téměř polovina žen z metropole věří, že prostřednictvím seznamky lze nalézt pravou lásku. To potvrdila i zakladatelka seznamky Laskomat.cz Miroslava Novotná Bittnerová: „Je to logické, Praha je největší město v České republice a lidé zde nejvíce používají internet."

Co se týče žen v celé republice, pro vzdělanější z nich dokazuje lásku společné plánování budoucnosti. Naopak pro ženy se základním vzděláním je častěji důkazem lásky dárek a sex.

close Po čem ženy z Prahy touží. zoom_in

Kliknutím na obrázek ho zvětšíte.

Anketa: Jak oslavíte svátek lásky?

Lucie Šanderová: Těším se na první máj. Jestli do té doby neodkvetou třešně, tak určitě od partnera čekám polibek právě pod rozkvetlou třešní. Vždycky si uděláme hezké rande. Ženy zkrátka touží být milovány. Největším důkazem lásky je pro nás asi úcta, respekt a důvěra. Přijde mi, že když mi tohle partner dává, tak mě má rád takovou jaká jsem.

Monika Fontanová: Až se manžel na prvního máje vrátí z práce, vyběhneme na naší zahradu. Tam totiž máme malou třešeň. Tak si dáme pusu pod ní. Já ale hlavně toužím po šťastné a zdravé rodině. Největším důkazem lásky je pro mě opora. To, že se o svého partnera můžu opřít. Také spolehlivost je pro mě důkazem.

Anežka Ňulíčková: Na prvního máje budeme s partnerem spolu. To je hlavní. Nevím jak ostatní ženy, ale já toužím být s někým vedle koho můžu jen tak sedět a třeba i mlčet nebo si číst knížku. Prostě mít vedle sebe tu energii toho druhého člověka. Největším důkazem lásky je, když vám ten druhý člověk ve vaší nejtěžší chvíli přinese gumové medvídky.

Robin Lupač: První máj strávíme spolu pod třešní, v přírodě, bez lidí kolem. A po čem ženy touží? No, to je jednoduchý. Po štěstí a po lásce, přece. Největším důkazem lásky je podle mého názoru vzájemná opora, ale hlavně tolerance.

Jakub Mertlík: Na prvního máje si s přítelkyní půjdeme zaběhat. Pak asi půjdeme na Petřín, přítelkyně tam ještě nebyla. Zjistil jsem, že ženy touží po ideálním muži. Třeba po mě (smích). Největším důkazem lásky pro mě je, když je člověk schopný obětovat svůj život za toho druhého.

Ota Jindra: První máj neslavíme. S manželkou si dáme pusu, kdy se nám chce. K tomu nepotřebujeme žádný speciální svátek. Dřív ženy možná toužily po nějakém slušném zacházení, dnes už jen po penězích. Tedy hlavně po výhodných vztazích, které nepřinesou jen chudobu. Největším důkazem lásky je vhodné vzájemné chování.

Čtěte také: První květen v botanické zahradě nabídne divadlo i předčítání Máje