Vyjednávání o novém vedení hlavního města trvá více než čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku Česka. Strany by chtěly nové vedení zvolit na zastupitelstvu 16. února.

"S ohledem na to, že vyjednávací týmy nyní podrobně pracují na programových bodech do koaličního prohlášení, původně plánovaná schůzka vyjednávacích týmů se dnes nekoná. Uskuteční se v náhradním termínu ve čtvrtek odpoledne," uvedl Hřib. O přesném času jednání budou strany teprve informovat.

Vyjednávací týmy ve čtvrtek 26. ledna novinářům sdělily, že chtějí mít na začátku tohoto týdne hotový návrh koaliční smlouvy včetně příloh s programovými body, rozdělením kompetencí a koaličními mechanismy či ustanovením zastupitelských výborů.

Zástupci Pirátů a Spolu - Koaliční jednání pražské Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN, 26. ledna 2023, Magistrát hl. města Prahy.
SPOLU, Piráti a STAN v Praze chtějí mít příští týden hotovou koaliční smlouvu

Dokumenty budou muset následně projednat stranické orgány a v případě Pirátů o nich bude v referendu hlasovat krajské fórum. Dořešit musí strany ještě kompetence radních. Kromě primátora, kterým se má stát lídr Spolu Bohuslav Svoboda (ODS), zatím strany oficiálně neoznámily personální složení budoucí rady.

Jednání o koalici na vládním půdorysu Spolu, Pirátů a STAN trvají od voleb, postupně se z různých důvodů komplikovala. Situaci v polovině ledna odblokovala nabídka Spolu, aby Piráti a STAN měli dohromady většinu v radě, a následně vystoupení Pirátů z Aliance stability, kterou dříve založili s Prahou Sobě.

Petr Pavel dorazil do volebního štábu, 28. ledna 2023, Praha.
Rozhodnuto: Praha volila generála Petra Pavla v obou kolech prezidentské volby

Vyjednávání o novém vedení Prahy trvá více než čtyři měsíce, a je tak nejdelší od vzniku České republiky. Od voleb na podzim 1994 se na zvolení nového vedení města čekalo nejdéle měsíc a půl. V roce 2010 byli rada a primátor zvoleni 45 dní po volbách, o čtyři roky později to trvalo o den déle. V letech 1994 a 1998 byli primátoři zvoleni po necelých dvou týdnech od voleb.

Komunální volby na magistrát loni na podzim vyhrála koalice Spolu, v 65členném zastupitelstvu získala 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.