Nejznámější vyhlídky jsou určitě z pražských věží z petřínské rozhledny, z mosteckých věží Karlova mostu, z Pražské brány, Staroměstské radnice či ze zvonice chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně. Všechny tyto objekty nyní ve správě firmy ABL jsou přístupné celoročně a kromě vyhlídky nabízejí zpravidla i doprovodnou expozici.

Zítra je Den otevřených věží, který zpřístupňuje všechny zmíněné věže od 10 do 18 hodin zdarma. Jinak je vstupné do objektů různé. „Závisí to na atraktivnosti věže i na stálé expozici,“ říká Martin Marcilis z ABL.

Až 100 kilometrů

Největší výhled zajišťuje návštěvníkům žižkovský vysílač v Mahlerových sadech, který před několika dny oslavil 20 let od svého otevření. Jeho vyhlídková plošina je ve výšce 93 metrů nad zemí a za jasného počasí je z ní vidět až 100 kilometrů daleko. Vstupné je 120 korun, opakované při předložení předchozí vstupenky 90 korun. Petřínská rozhledna má patrně nejvýhodnější dopravní spojení leží nedaleko horní stanice lanovky. Nabízí výhled na Malou Stranu a severozápadní část města a dohlédnout lze prý občas i do Krkonoš.

Méně známou rozhlednou na Petříně je kamenná stavba zasazená do Hladové zdi kousek pod hvězdárnou blízko tzv. Květnice. Odtud leží vnitřní Praha jako na dlani, ale na žulovém kole jsou vyznačeny i vzdálenější cíle. Přístupna je sice volně, ale až od jara.

Vyhlídka spojená s občerstvením

Méně známé vyhlídky na město nabízející některá novější restaurační zařízení. Jde například o restauraci Aureole, která nabízí panoramatickou vyhlídku z nejvyšší budovy republiky věže City Tower na Pankráci. Drink si tu lze dát ve výšce 109 metrů, vidět je desítky kilometrů daleko. Otevřeno je od 11 do dvou hodin ráno.

Naproti tomu jiná moderní stavba Tančící dům na Rašínově nábřeží nabízí vyhlídku zejména na vnitřní město, hlavně pak na Národní divadlo, Pražský hrad a Malou Stranu. Zde mají otevřeno od 9 do 24 hodin, jen v neděli tu vládne klid.

Vyhlídku spojenou s občerstvením ducha nabízí Nová budova Národního muzea, tedy bývalá budova Federálního shromáždění. Při návštěvě některých výstav si lze prohlédnout i severozápadní část budovy, v níž je zasedací místnost a pracovna někdejšího předsedy parlamentu. Odtamtud je výhled na střed města jakoby speciálně stvořený pro všechny amatérské i profesionální fotografy.

Jednou z nejnovějších vyhlídek, jež v Praze přibyly v posledních letech, je park Sacré Coeur na Smíchově. Vznikl úpravami dříve neudržovaných zahrad v blízkosti bývalého stejnojmenného kláštera.

Níž než Petřín? Nevadí

Ačkoliv tento park leží o dost níže, než je vrchol Petřína, nabízí výjimečné pohledy na město. Z nákupního centra Nový Smíchov sem vede lávka přes Kartouzskou ulici.

„Pak stačí vystoupat několik schodů a centrum města před vámi leží jako na dlani. Je také dobře vidět, jak zelená je tato část Prahy,“ říká Petr Hartmann ze správy parku.

Zajímavé pohledy na Prahu se odkrývají i z dalších, dříve nepřístupných míst. Jde například o cestu ke skleníku Fata Morgana v trojské botanické zahradě. A přístupná je i nyní v zimě.

Andrea Kulišanová z Pražské informační služby říká: Na výhledy je teď čas

Andrea Kulišanová má v Pražské informační službě na starost mimo jiné i vlastivědné vycházky. Proto jsme se jí zeptali na její názor na známé i méně známé vyhlídky na metropoli.

Mohla byste doporučit některé z těch málo známých pohledů na naše město?

V tomto ročním období doporučujeme nevynechat vyhlídky, které jsou vám jinak dobře známé a vy si myslíte, že už je máte prozkoumané. Na mysli mám například Petřín a Vyšehrad. Nyní, kdy jsou ještě listnaté stromy bez listů, se vám nabízí nerušený a originální výhled, který se vám právě kvůli hustému porostu v létě nenaskytne.

Pokuste se dát tip na nějakou pěknou vyhlídku, která by byla „schůdná“ i pro vozíčkáře.

Praha v sobě skýtá spoustu míst s kouzelným výhledem. Bohužel ne všechna jsou dobře dostupná starší populaci nebo vozíčkářům. Mezi výjimky patří vyhlídka u Hanavského pavilonu v jihozápadní části Letenských sadů, na kterou jsme upozornili prostřednictvím naší soutěže Zapomenutá místa Prahy. Bezbariérový přístup dále nabízí prostory okolo Národního památníku na Vítkově. Tato vyhlídka je však určena pro „fyzicky zdatnější“. Než se dostanete k cíli, je zapotřebí překonat několik set metrů mírného stoupání z tramvajové zastávky Ohrada. Vjezd automobilem je tam zakázán, neboť jde o park, ale vozíčkáři i cyklisté tam vjet mohou.

Je ve vašem programu vlastivědných vycházek také nějaká zaměřená na zajímavé vyhlídky, anebo jde u této služby jen o určitý „bonus“?

Speciální vycházku zaměřenou na vyhlídky nemáme, bylo by to asi moc daleko od sebe. Ale vyhlídky jsou prakticky vždy součástí vycházek Například u té nejbližší, kterou chystáme na 3. března a která se jmenuje Za památkami do Modřan. Na ni jsme připravili nejen krásné vyhlídky na modřanskou arcibiskupskou vinici a soutok Berounky s Vltavou, ale také nejstarší památky Modřan: kostel Nanebevzetí Panny Marie, přilehlou zvonici a Boží muka nad hroby padlých z prusko-rakouské války.

Které z pražských vyhlídek jsou u návštěvníků metropole nejvyhledávanější?

Rozhodně jde o vyhlídku od rampy Pražského hradu, dále o Vyšehrad a Petřín a zahraniční návštěvníci se nejvíce vyptávají na Tančící dům a televizní věž na Žižkově.