ČTK to zjistila od zástupců škol a z univerzitních we­bů.

Například na ČVUT se mohou uchazeči ještě do půlky července hlásit na nový obor realizace pozemních a inženýrských staveb. Bez přijímacích zkoušek pak bere do bakalářských programů fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská, a to do poloviny srpna. Do nového studijního programu biomedicínská informatika vyučovaného na pracovišti v Kladně se přijímá do 21. srpna.

„Předpokládám, že i počet přijatých a zapsaných bude podobný jako loni," uvedla mluvčí školy Andrea Vondráková. V minulém roce škola obdržela přes 17.000 přihlášek, přijala 11.000 studentů a ke studiu se jich pak skutečně zapsalo 8400.

Na všechny obory přijímá i fakulta tropického zemědělství České zemědělské univerzity, zvažuje se také dodatečné přijímání do nového oboru krajinné plánování vyučovaného v angličtině. „Počty přijatých oproti loňskému roku plánujeme snížit (do loňského roku narůstaly) s cílem, aby se počty studentů, kteří se opravdu zapíší ke studiu a nastoupí, blížily počtům financovaných studentů ze strany ministerstva školství," řekl mluvčí univerzity Josef Beránek. Počet přijatých do bakalářských a magisterských programů tak meziročně klesne z 7654 na 7129.

Tento týden také přijímají přihlášky husitská i katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy. Až do poloviny srpna se mohou zájemci hlásit na arabistiku na filozofické fakultě a také na teologii křesťanských tradic na evangelické teologické fakultě. Do poloviny srpna mohou zájemci posílat přihlášky i na desítky oborů na Vysoké škole chemicko-technologické, o přijetí rozhodují jen známky na vysvědčeních ze střední školy. Na obor podnikové informační systémy láká do konce srpna Vysoká škola ekonomická.

Přesná čísla přijatých univerzity ještě neznají. Kromě toho, že na některé obory se stále pořádají přijímací řízení, není ani jasné, kolik přijatých se v září či v říjnu ke studiu skutečně zapíše a nastoupí.