Vysoké školy, Akademie věd, volnočasové instituce a soukromé firmy připravily celkem 102 populárně naučných expozic. Především dětští návštěvníci se seznámí s nejrůznějšími odvětvími techniky, medicíny a potravinářství. „Na Festivalu vědy si můžete na vědu doslova sáhnout, a zjistit tak, že má rozmanité podoby a využití. Chtěli bychom také pomoci v rozhodování všem, kteří si vybírají zaměření budoucího studia,“ uvedla za organizátory Tamara Mašatová z Domu dětí a mládeže hlavního města Prahy.

Deset nejzajímavějších stanovišť festivalu vědy.

Letošní téma akce zní Technologie hýbou světem. Návštěvníci proto mohou vidět, jak se roboti učí lidské pohyby a jak jim jde mazurka. Samořídicí auto předvede, jak parkuje. K vyzkoušení budou na místě dětské elektromotorky i elektromobil.

ČVUT představí roboty všeho druhu

„České vysoké učení technické v Praze připravilo pro letošní ročník mnoho novinek na speciální řezačce si vyzkoušíte projektovat vodní kanál, ,ozoboti' předvedou, jak umí rozeznávat obličeje, vyzkoušíte si, jak se ovládá roboruka, a detektor lži vás přesvědčí o tom, že nemůže být ovlivňován vědomě,“ přiblížila program Irena Krumlová z domu dětí a mládeže.

Koho zajímá svět zpravodajství a televize, neměl by minout stanoviště Fakulty sociálních věd. V mobilním studiu si mohou zájemci vyzkoušet moderování zpravodajství a práci se čtecím zařízením. Ve stánku České televize se dozvědí, jak funguje elektronická tužka, a s její pomocí zanalyzují sportovní přenos.

UV kamerou pod kůži 

Co se děje pod kůží při opalování, zjistí návštěvníci expozice 3. lékařské fakulty. Pomocí speciální UV kamery, která vidí víc než lidské oko, si mohou nechat vyšetřit kůži a odnést si domů její detailní fotografii. „Příběh krve“ odvyprávějí zájemcům pracovníci Ústavu hematologie a krevní transfuze. Prohlédnete si, jak pod mikroskopem vypadají zdravé bílé a červené krvinky a krevní destička a jak se změní při leukémii,“ doplnila Krumlová.

U stánku společnosti Liferescue se děti naučí poskytnout první pomoc například při krvácení či zástavě krevního oběhu. Odborníci je zasvětí i do práce s defibrilátorem.

Více než stovka stánků bude dnes otevřena do 18 hodin.