Hlavní město ovšem v posledních týdnech svádělo společně s ostatními kraji i „bitvu“ o mnohem větší krajíc peněz, určených na poskytování sociálních služeb. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) minulý týden slíbilo dofinancovat miliardový výpadek na platy i zvláštní příplatky státních zaměstnanců a zároveň opětovně uvolnit dříve „zkrácené“ dotace EU na už zahájené projekty v podobné výši. 

Vedení Prahy příslib ministryně Jany Maláčové (ČSSD) ale úplně neuspokojil. Podle radní Johnové by město letos chtělo rozdělit na sociální služby přes dvě a půl miliardy korun. Zdaleka největší část peněz ze všech krajů přitom musí pokrývat z vlastního rozpočtu. „Deficit se jen pro letošek v mém resortu blíží miliardě korun. Podfinancování sociálních služeb je ale jako dlouhodobá chronická nemoc, která sice nezabíjí hned, ale vyvolává devastaci stávajících služeb a brání jejich rozvoji,“ poznamenala radní. 

Upozornila i na to, že je Praha oproti ostatním krajům znevýhodněná také v takzvaném „směrném čísle“, které se využívá při rozdělování balíku peněz od MPSV. Hlavní město má přidělené číslo 8,18 %, přičemž realita podle počtu obyvatel je o téměř pět procentních bodů vyšší.

„Ačkoliv je Praha bohatý region, tak tady řešíme obrovské a zčásti specifické problémy velkoměsta. Do metropole se stahuje nejvíc lidí bez domova i závislých na drogách. Žije tady polovina všech pacientů s HIV. A na značnou část Pražanů dopadá extrémně drahé bydlení,“ dodala Johnová. Pokud se nepodaří pro letošek chybějící peníze sehnat, pocítí škrty zejmé-na neziskové organizace, které nemají na rozdíl od těch příspěvkových na žádné finance automaticky nárok.