Slavnostní akt probíhal ve středu odpoledne před pasáží Černá růže v ulici Na Příkopě, protože čistící vozy budou působit právě v centru metropole na Praze 1. Na začátku jeden z vozů šampaňským pokřtili Patrik Roman, generální ředitel Pražských služeb, a Jana Plamínková, pražská radní pro životní prostředí.

Šéf Roman o nové akvizici mluvil jako o "krasavcích" či o "malých uklízecích potvůrkách". V Evropě podle jeho slov existuje takových prototypů jen několik. "Až je uvidíte v provozu, tak zjistíte, že makají na plný na výkon," řekl.

Dva stroje s názvem Green Machines 500ze mají výdrž 11 hodin a nabíjí se sedm hodin. Pořizovací cena každého z nich je 4,5 milionu korun. Mezi speciální funkce patří uklízecí technologie "cloud maker".

"Ta snižuje prašnost a spotřebu vody nezbytné pro úklid silnic či chodníku. Obsluha nových strojů ocení kompaktní rozměry a zejména pak šířku, která je ideální pro zametání v úzkých ulicích města," vysvětluje František Hodan, ředitel Závodu Úklid a čištění komunikací.

Třetí "bráška" se jmenuje Bucher CityCat 2020ev a vydrží na jedno nabití pouze osm hodin. Na druhou stranu v nabíječce musí být jen dvě až tři hodiny. Stojí devět milionů korun.

„Přestože je vstupní investice vyšší než v případě modelů osazených spalovacím motorem, náklady na provoz a servis jsou o téměř sedmdesát procent nižší,“ řekl tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana. „Každoročně rozšiřujeme flotilu ekologických vozů s pohonem na CNG. Stejně jako v loňském roce plánujeme nákup dalších asi deseti až patnácti kusů,“ dodal Mana.

Podle ředitele Romana mají Pražské služby nejvíce komunálních vozidel na alternativní pohon čítající 140 vozidel a mechanismů. První stroje patřící do ekologického programu představily už v roce 2008. Elektrické uklízecí vozy jezdí například v Paříži, Barceloně, Amsterdamu, Bernu nebo Římě. Z českých měst je Praha první. "Vítám každou iniciativu, která přispěje k zlepšení stavu ovzduší v Praze," řekla Plamínková (STAN/Trojkoalice).

Akci moderoval herec Milan Peroutka, který se proslavil hlavně v show Tvoje tvář má známý hlas. Se svou skupinou Perutě pak zazpíval speciální skladbu oslavující jedno z elektrických čistících vozítek CityCat.