V případě, že v prvním kole reálných voleb nebude budoucí hlava státu zvolena a bude se konat II. kolo, bude Člověk v tísni pořádat i druhé kolo Studentských prezidentských voleb. To je naplánováno na 18. a 19. ledna příštího roku.

Ekonomka a předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody Danuše Nerudová
Studentské volby ovládla Nerudová. Na Hrad by ji žáci poslali už v prvním kole

Jak první kolo dopadlo, zveřejnila organizace v průběhu úterního odpoledne na portálu jsns.cz a sociálních sítích. Volit mohli středoškolští studenti starší 15 let.

Studenty volit bavilo

Volby na školách probíhaly obdobným způsobem jako volby skutečné. Studenti si sestavili volební komise a připravili volební místnosti s urnou a plentou, za níž voliči zaškrtávali na hlasovacích lístcích jméno vybraného kandidáta.

Na vše dohlížel jeden učitel, který po skončení voleb vyplnil jednoduchý elektronický formulář, který obsahoval skutečný seznam kandidátů na prezidenta České republiky. Formulář poté odeslal sociologické výzkumné agentuře Kantar Millward Brown, která výsledky zpracovala.

„Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR nebo s pravidly financování předvolebních kampaní,“ uvedla mediální koordinátorka vzdělávacího programu Jeden svět na školách Táňa Abrhámová.