V okrajových částech způsobil sníh problémy autobusům městské hromadné dopravy. Popadané stromy zaměstnaly i hasiče. Podle webu Dopravního podniku hlavního města Prahy strom v úterý ráno překážel na vozovce v úseku Zadní Kopanina - Maškův mlýn.

Z důvodu vysokého nebezpečí pádu stromů je uzavřená ulice Staroklánovická. Linka 261 je proto rozdělena na dvě větve, jezdí v úseku Černý Most - Hulická a Nádraží Klánovice-sever - Klánovice. Problémy má dopravce i v úseku Lahovská - Otěšínská, kde linka nejezdí přes zastávky Otěšínská, Solná a Plánická.

Pražští hasiči vyjížděli v pondělí k 85 případům. „Od 19.30 hodin začaly výjezdy kvůli počasí, nejčastěji k popadaným stromům," sdělila mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Nápor těžkého sněhu nevydržely například stromy v Břežanském údolí, v Klánovicích, v Hlupočepech, v Záběhlicích nebo v Uhříněvsi. V Radotíně spadl strom na zastávku MHD Na Cikánce, na Smíchově v Erbenově ulici poničily dva stromy sedm osobních automobilů.

Sníh v ulicích odklízí od pondělního odpoledne veškerá technika TSK. „70 sypačů na I. pořadí a 51 mechanismů na ostatním pořadí. Vyjely v pondělí v 16.15 hodin," řekla mluvčí technické správy Barbora Lišková. O úklid chodníků se stará téměř 900 lidí.

Předpověď počasí na úterý

Podle předpovědi meteorologů bude v Čechách během dne od západu ubývat srážek a oblačnost se začne protrhávat. Slezsko a většinu Moravy čeká během dnešního dne vydatné sněžení. Aktuální varování Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) se týká Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje.

V části středních Čech byl vyhlášen kalamitní stavV okresech Benešov, Příbram, Praha-východ a Praha-západ vyhlásila v úterý ráno energetická společnost ČEZ kalamitní stav. Důvodem je množství poruch na vedení po silném nočním sněžení. Bez proudu jsou podle mluvčí společnosti ČEZ Soni Holingerové tisíce domácností.

Na řadě míst se dodávky proudu podařilo během dopoledne obnovit, problémy se ale objevily v jiných lokalitách. Příčinou poruch je pád sněhem přetížených stromů a větví na elektrické vedení.

Holingerová před polednem řekla, že energetici stále evidují pět desítek poruch na vysokém napětí. Bez proudu jsou tudíž pořád tisíce domácností. „Poruch je stále zhruba pět desítek, nějaké ubyly, nějaké přibyly. V současné době máme dobrou zprávu, že nepřibývají, nicméně ubývají pomalu," uvedla.

Podle ní jde o mravenčí práci, protože na jedné lince může být poruch několik. „Opravíme jednu část vedení, kde je spadlý strom, vedení zapneme, ale za 300 metrů je další strom," podotkla.

Problémy podle ní přetrvávají hlavně na Příbramsku, kde je hodně malých obcí. Špatná situace je nadále i v okrese Praha-západ. Naopak na Českobrodsku, v severní části Prahy-východ, na jihovýchodě Benešovska, v části Říčan a okolí Sedlčan se dodávky podařilo obnovit.

U padlých stromů zasahují od pondělí také hasiči, jako technická pomoc v řadě případů spolupracují právě s energetiky. Během pondělí středočeští hasiči vyjížděli k více než 300 případům, z toho drtivá většina byla právě pomoc při odstraňování padlých stromů a vytahování zapadlých aut.

„Nejvíce zásahů bylo na Příbramsku," uvedl mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Kromě Příbramska měli nejvíce práce hasiči v okresech Praha-západ a Praha-východ. I nyní zasahují u několika desítek událostí spojených s počasím.

Čtěte také: Sníh v Praze komplikuje dopravu, problémy hlásí také letiště