Zřejmě největší problémy jsou nyní na radnici Prahy 11, která nemá starostu a v současné době jí bez koaliční podpory vládne šestičlenná rada. Původní koalice HPP11, které obsadilo post starosty, ANO a TOP 09 se rozpadla letos v lednu. Odvoláni byli dva členové rady z řad HPP11, které následně odešlo do opozice, avšak zároveň mělo jednoho radního a starostu. Krize vyvrcholila letos v listopadu, kdy zastupitelé odvolali starostu Jiřího Štylera (HPP11), radního Petra Lukeše (HPP11) ve funkci ponechali.

Složení koalic se mění

Post starosty, a to přes změnu složení koalice, udržel v Praze 4 Petr Štěpánek (SZ/Trojkoalice). Radnici původně vládla Trojkoalice, ČSSD a TOP 09. V březnu 2015 ji ale nahradila nová složená z Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), ANO, ODS, hnutí Pro Prahu a ČSSD s TOP 09 odešly do opozice.

Obměněnou koalici má rovněž Praha 10, kterou vedou od června TOP 09, ČSSD, ODS, SZ, nezávislí a dva nezařazení zastupitelé. Z původní koalice v lednu vystoupilo hnutí ANO, rezignovala starostka Radmila Kleslová (ANO) a další radní z její strany. Do ustavení nové koalice vládla radnici okleštěná rada, která neměla většinu v zastupitelstvu.

Koalice se proměnila v Praze 5, kde původně vládly TOP 09, ČSSD, SZ a KDU-ČSL, koalici podporoval i jeden zastupitel Pirátů. To se ale letos změnilo. V radě zůstala pouze TOP 09, se kterou se spojilo ANO a ODS, která se tak po několika letech v opozici vrátila do rady. Zelení museli odejít z vedení městské části také v Praze 6, kde ji loni v listopadu po rozhodnutí koaličních partnerů TOP 09, ANO, STAN a KDU-ČSL nedobrovolně opustili.

Na Praze 12 si výměnu předem domluvili

Netradiční změnu starosty zažila Praha 12, kde se ale odehrála na základě koaliční smlouvy mezi ANO, KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12 a ČSSD. První dvě jmenované se dopředu domluvily, že si posty po dvou letech vymění. Novým starostou tak byl zvolen Milan Maruštík z hnutí ANO, dosud radnici vedla Daniela Rázková (KDU-ČSL/Změna pro Prahu 12).

Změna nastala také v radě Prahy 1. Tady se stal v úterý novým radním Filip Kračman (TOP 09), který nahradil spolustraníka Jana Krejčího. Ten odešel pracovat do soukromé sféry, ale zastupitelem zůstal.

Na radnici Prahy 8 radu zase opustila Alena Borhyová (ANO), která skončila i jako zastupitelka - přehlásila si loni trvalé bydliště mimo Prahu 8, což zákon nedovoluje. Borhyová je nyní předsedkyní redakční rady radničního časopisu Osmička.

Rezignují nejen starostové

Nový starosta byl zvolen letos v únoru v Praze 21, pod kterou patří Újezd nad Lesy, Běchovice, Klánovice a Koloděje. Nová koalice vznikla poté, co v polovině listopadu 2015 odvolali zastupitelé starostu Zdeňka Růžičku (ANO) a dva radní, k tomu dva místostarostové rezignovali už v říjnu. Od odvolání starosty Růžičky vedla městskou část nejprve pověřená zastupitelka Šárka Zátková (ANO), v prosinci ji vystřídala nyní starostka Karla Jakob Čechová (TOP 09).

V Praze-Kolodějích letos v Březnu rezignovali dva zastupitelé z hnutí Pro Prahu bývalého starosty Zbyňka Passera i jejich náhradníci. Zastupitelstvo zůstává pětičlenné, což je minimální zákonný počet. Loni se tady volby musely opakovat, protože mandáty složila TOP 09 a zastupitelstvo nemělo dostatečný počet členů.

Krizí prošla také koalice na magistrátu, kterou tvoří ANO, ČSSD a Trojkoalice. Ta se rozpadla loni v říjnu, nakonec se ale strany letos na jaře domluvily a dodatkem ke koaliční smlouvě spolupráci obnovily. Změnilo se pouze obsazení části rady, ze které musel odejít například předseda SZ Matěj Stropnický, zastupitel Michal Hašek (ANO) a zastupitelka Hana Nováková (ČSSD).

Čtěte také: Krnáčová je v čele Prahy dva roky, nyní řeší metropolitní plán