Pietní akty se v nynějších dnech odehrávají na různých místech po Praze i v České republice, hojně se uskutečňují tradičně ve čtvrté městské části Prahy.

Účastníci pátečního shromáždění položili květiny na Pankráci u budovy pražského vrchního soudu. Na místě, kde právě v květnu roku 1945 povstalci bojovali s nacisty.

Pankrácká sekyrárna

Boje se odehrávaly i v prostorách Pankrácké věznice, kam účastníci rovněž zamířili. Konkrétně do popravčí místnosti, které se také přezdívá sekyrárna. Celkem se jedná o tři cely, ve kterých nacisté gilotinou popravili během dubna 1075 osob, z toho téměř dvě stovky byly ženy.

Pietní shromáždění k výročí Pražského povstání. | Video: Deník/Radek Cihla

Tyto popravy byly ukončeny 26. dubna. Nacisté se následně pokoušeli ukrýt stopy a rozebranou gilotinu hodili do Vltavy. Viděli je ale svědci a potápěči tento vraždící nástroj vytáhli na břeh. Gilotina byla restaurována a nyní slouží pro potřeby pietního místa.

Pražské povstání vypuklo 5. května 1945. Jednalo se o povstání proti nacistické okupaci na konci 2. světové války. Pražané s jednotkami SS bojovali v barikádách. Během čtyř dní přišlo o život téměř tři tisíce lidí.