Za řečnickým pultíkem se vystřídali předsedové obou komor Parlamentu Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a Miloš Vystrčil (ODS), slovenská velvyslankyně Ingrid Brocková a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Řečníci ve svých projevech ocenili statečnost tehdejších Pražanů a zdůraznili, že za svobodu je potřeba bojovat. Shromáždění se zúčastnili i další poslanci a senátoři, komunální politici i ředitel Českého rozhlasu René Zavoral.

Povstání začalo 5. května 1945. Povstalcům se podařilo přimět Němce ke kapitulaci, zabránit mnohonásobně většímu krveprolití a vyprovokovat i rychlejší zásah Rudé armády.

Komunistický režim po únoru 1948 velitele povstání generála Karla Kutlvašra odsoudil k doživotnímu vězení, perzekvováni byli i další představitelé povstalců. Pražskému povstání předcházela řada vzpour po celém území protektorátu.

Pietní akt k uctění památky padlých v Pražském povstání. | Video: Deník/Radek Cihla

„Boje na pražských barikádách v květnu 1945 jsou zásadní historickou událostí. Pražské povstání je hrdinným vzepětím, ve kterém jsme dokázali, že náš lid a vojáci se nikdy nesmířili s Mnichovskou dohodou a kapitulací. Při Pražském povstání bojovali a umírali čeští vlastenci a díky Českému rozhlasu mohl sledovat tento hrdinný boj celý národ. Povstání mělo totiž národní charakter,“ řekl Vystrčil.

„Dnes, 79 let po Pražském povstání, Češi svou iniciativou při nákupu munice pro vzdorující ukrajinskou armádu celému svobodnému světu opět prokazují, že dokážeme vést a inspirovat ostatní svým vlastním pozitivním příkladem,“ uvedla Pekarová Adamová. Vyzdvihla statečnost Čechů v minulosti a rovněž ocenila dnešní postoj české společnosti k válce, kterou vyvolalo Rusko na Ukrajině.

Ve středu si Česká republika společně s většinou evropských států připomene jako státní svátek den, kdy nacistické Německo 8. května 1945 podepsalo kapitulaci.