Česká metropole tedy ve srovnání se zbytkem republiky představuje spíše výjimku. Návštěvnost si hospody, kluby a restaurace drží díky stálým hostům, turistům, ale i postupné obměně klientely. Záleží na tom, jak daleko od centra se dané zařízení nachází. „Věrní štamgasti tvoří až devadesát procent našich hostů. A zůstávají u nás i přes zákaz kouření. Nezmění se to, ani když začne sněžit. Věřím tomu,“ podotkl pro Pražský deník provozní vysočanského metalového klubu Modrá vopice.

Nouzové řešení kuřácký klub

Výjimkou ovšem není ani změna původně kuřáckého zařízení na kuřácký klub. Se vstupem pouze na členskou kartu. To je případ vyhlášeného smíchovského non-stopu Knoflík. Před posledním květnem tu zejména po půlnoci nebylo pro kouř vidět na krok. Návštěvníci s tím počítali a dokonce i právě proto Knoflík vyhledávali. A vyhledávat mohou dál. „My jsme propad v počtu hostů ani tržeb nezaznamenali.

Protože jsme z našeho podniku udělali klub, který je pouze pro členy,“ prozradil včera redakci zaměstnanec Knoflíku. Byla to podle něj jediná možnost, jak se udržet nad vodou. „Osm z deseti lidí, kteří k nám přijdou, kouří. Navíc jsme ve sklepě a museli bychom lidi kasírovat pokaždé, když by si šli zapálit, a i tak bychom to nejspíš neuhlídali. Byla to pro nás existenční otázka,“ dodal.

Opatření v podobě nuceného přerodu na kuřácký klub však v Praze není obvyklé. Otázkou je, jak se situace vyvine hlavně v zimních měsících. Ven na ulici musí chodit kouřit zákazníci rockového pubu na Andělu Hells Bells Rockin´ Pub. A zatím jim to údajně nevadí. 

Lidé si postěžují, ale neodcházejí

„Po pravdě nevnímáme, že by se nám snížil počet hostů nebo že by měl protikuřácký zákon negativní vliv na tržby. Občas se sice ještě najde někdo, kdo si postěžuje, ale většinou si už lidé zvykli,“ potvrdil včera Deníku barman smíchovského klubu. V podstatě totéž hlásí i zaměstnanci restaurace Šumavan alias Prašivka na Letné. „U nás se před koncem letošního května mohlo kouřit jen v polovině hospody, a to až po 17. hodině.

Změna, která přišla s protikuřáckým zákonem, nám ale hosty neodlákala. Nepocítili jsme ani žádný negativní dopad v oblasti tržeb,“ potvrdil provozní Lokálu v Dlouhé ulici. Právě tento podnik je typickým případem, kde možný úbytek domácích zákazníků kuřáků saturují turisté z ciziny nekuřáci.

O pozitivním efektu dokonce hovoří zaměstnanci Café Louvre v centru Prahy. „Žádný výraznější dopad na návštěvnost či tržby jsme nezaregistrovali. Navíc jsme si všimli jistého posunu k lepšímu. Zatímco dřív se tvořily fronty před nekuřáckou částí, dnes se to už neděje,“ zaznělo včera z Café Louvre. Jak bylo zmíněno zkraje, za nejzásadnější negativní dopad protikuřáckého zákona se v Praze dá označit rušení nočního klidu kuřáky, postávajícími na chodnících před hospodami.

Nejmarkantnější je tento problém logicky v Praze 1, kde již v létě radnice vyslala do ulic kontroverzní antikonfliktní tým. Městská policie však většinou musí reagovat na různá anonymní udání. Za striktní dodržování nočního klidu v Praze 1 už koluje i petice.