Jen jednou za rok mají Pražané možnost podívat se do neobvyklých míst a památek v místě svého bydliště, které jsou po zbytek roku pro veřejnost nepřístupné a to ve Dnech evropského dědictví.

Ty letošní se v Praze konají od sobotydo 20. září pod heslem Památky měřené časem. Letos se vmetropoli zpřístupní63 objektů.

Čas porozumět

„Památky slouží jako jeden z mostů, po nichž přechází dědictví z minulosti k nám. Rozhodující ale je, abychom jim poskytli dostatek času k tomu, aby své svědectví předaly. A abychom také byli připraveni a ochotni jejich svědectví přijmout, porozumět mu,“ vysvětluje obsah letošního motta Ivo Koukol ze Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, která v zemi Dny evropského dědictví organizuje ve 212 městech a obcích.

V metropoli se tradičně zapojí například Praha 1 nebo Praha 2. „K projektu se připojujeme již 11 let. V loňském roce naše památky zdarma nebo za symbolický poplatek navštívilo 26 000 lidí za víkend, letos očekáváme přinejmenším stejný zájem,“ informuje starosta Prahy 1 Petr Hejma (ODS).

V povětří i pod zemí

Zájemci budou mít v centru města možnost navštívit například zvonici kostela sv. Petra, pražské kolektory, ústřední kanalizační uzel pod Staroměstským náměstím, Staroměstskou vodárenskou věž, četnický salonek a terasu Českého muzea hudby či spatřit fragmenty zmizelé Strahovské brány v Nerudově ulici a pozůstatky Juditina mostu v ulici U Lužického semináře.

Invalidovna se stala víkendovým hitem

V rámci Dnů evropského dědictví byla o víkendu poprvé v historii zpřístupněna veřejnosti pražská Invalidovna – rozsáhlý barokní objekt, postavený v letech 1731–37 pro ubytování válečných invalidů. Ve 20. století budova sloužila vojenskému archivu, který se však musí vystěhovat. Už povodně v roce 2002 totiž Invalidovnu zaplavily do výšky tří metrů. Zájem veřejnosti o návštěvu této památky byl obrovský. Na prohlídku se stály dlouhé fronty. Pozornosti návštěvníků neunikla ani dezinfekční místnost s přístrojem na odvšivování oděvů.

Na dvojce za snížené vstupné zpřístupní věž Novoměstské radnice na Karlově náměstí, dále Benediktinské opatství P. Marie a sv. Jeronýma v Emauzích. Ve dnech 12. až 19. září bude ve vstupních prostorách kláštera vystavena socha Panny Marie Monserratské z roku 1636. Socha byla původně umístěna na hlavním oltáři kláštera, dnes je veřejnosti nepřístupná.

„Zdarma pak bude zpřístupněn vládní salonek železniční stanice Praha hlavní nádraží, a to ve dnech 19. a 20. září od 9 do 17 hodin,“ sdělila starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS). Vstup zdarma bude také v Kostele sv. Štěpána, který není běžně přístupný, paktaké v Podskalské celnici na Výtoni.

Kompletní seznam zpřístupněných památekNAJDETE ZDE.