„Praha bude v centru pozornosti a symbolicky se staneme hlavním městem Evropy. Za mě bude předsednictví určitě šancí, jak zviditelnit, komunikovat a prosazovat pražské priority. Velké ambice máme nejen v klimatické politice, ale i v oblasti zvyšování energetické soběstačnosti. Důraz budeme klást také na smart technologie a posilování pozice Prahy jako hubu kultury, vzdělávání, vědy a inovací,“ uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti), který v pátek na Mariánském náměstí převezme od náměstka pařížské starostky symbolický štafetový kolík mezi hlavními městy dvou zemí, které se prvního července vystřídají v čele „evropské sedmadvacítky“.

Právě Mariánské náměstí bude jedním z hlavních míst oficiálních oslav, které budou probíhat po celý poslední červnový týden, s největší intenzitou od zítřka do neděle. Prostranství mezi sídly magistrátu a Městské knihovny nabídne ochutnávku francouzské gastronomie, veřejné debaty (mj. o podpoře inovací a výměně zkušeností mezi Prahou a Paříží) nebo promítání filmů z produkce Francie i Švédska, které se ujme předsednictví v Radě EU po Česku.

Bohnický hřbitov zvaný Hřbitov bláznů.
Hřbitov bláznů dostane důstojnější podobu, zpřístupní se také veřejnosti

Povltavské Čapadlo zase představí výstavu Noblis arte mortem z recyklovaných odpadů a zelenou hydroponickou stěnu. K Rudolfinu mohou rodiče s dětmi během víkendu zajít na pohádky v češtině od Damúzy, divadla Minor, Divadla Spejbla a Hurvínka, večer pak na koncerty. Od čtvrtka Prahu navíc křižuje „eurotramvaj“ se speciálním polepem, který akcentuje „pražská témata“ a který vzešel ze studentské soutěže.

Producent a eventový režisér Jakub Vedral ze společnosti ArtProm stojí za částí oslav v podobě kampaně Praha srdce Evropy. „Chceme ukázat Prahu jako živé město. Je třeba si uvědomit, že instituce EU jsou ve skutečnosti především lidé,“ zdůraznil Vedral, podle kterého oživení metropole konkrétně zajistí netradiční objekty a velké živé loutky i jejich průvody v ulicích. Na přelomu června a července budou k vidění na Starém Městě, kudy loutka českého lva povede 28 tanečníků s vlajkami členských zemí EU plus Prahy. Už následující dny přitom slibují velké lákadlo u Rudolfina. „Pokud počasí dovolí, a teď se zdá že ano, tak tam nafoukneme unikátní héliový balón, který několikrát za den vynese na oblohu akrobatku, s panoramatem Pražského hradu v pozadí. Těchto balonů je asi jen 15 na světě, čili půjde o unikátní podívanou,“ dodal Vedral.

Dějištěm oslav bude i Kampus Hybernská, který se zaměří na propagaci cirkulární ekonomiky, jíž se věnuje dlouhodobě. Tamní program zahrnuje worskopy, cirkulární dílnu, prezentace „upcycling nábytku“ včetně simulace obývacího pokoje z recyklovaného nábytku, akci opravme Česko s šikovnými opraváři domácí elektroniky… Chybět nebude též divadelní představení Ronja dcera loupežníka, koncert kapely Bombarďák, vystoupení šansoniérky Terezy i špičkového muzikanta Mária Biháriho. Speciální program v rámci oslav chystá Centrum městského plánování a architektury (CAMP).

Kompletní program akcí nabízí web international.praha.eu.