Kvůli možnému oddálení dostavby Pražského okruhu mezi dálnicí D1 a Běchovicemi chce pražský magistrát zakázat kamionům delším 12 metrů vjezd do města. Kvůli omezení by mohla stoupnout dopravní vytíženost ve středočeských městech.

Podle náměstka pražské primátorky Petra Dolínka však není cílem metropole vytlačit kamionovou dopravu do obydlených částí středních Čech. Říčany a další města kolem Prahy by podle něj neměla odnášet to, že Praha chce ochránit své obyvatele.

Vedení magistrátu bude do dvou týdnů hlasovat o záměru vyhlášky, která by stanovila silnice, na něž nebudou smět některá nákladní auta. Vyhlášku pak Praha pošle Středočeskému kraji, který by měl stanovit trasy pro kamiony na svém území.

„Pokud by pražská omezení způsobila, že by tranzitní doprava zatížila hustě obydlené lokality, snažili bychom se kamiony vést mimo tato území. Trasy by vedly po silnicích II. a III. třídy," vysvětlila Michaela Drobná, mluvčí Středočeského kraje.

Plán uzavřít Prahu pro dlouhé kamiony zveřejnil Dolínek minulý týden v reakci na zprávu, že stát vyňal dostavbu části vnějšího Pražského okruhu s označením 511 z prioritních projektů.

Čtěte také: Šílenství, zní o zákazu kamionů v Praze