Nejpreferovanějším koaličním partnerem jsou pro Štylera vzhledem k jeho problematickým vztahům s ostatními stranami Piráti. I s nimi mu ale chybí k většině v zastupitelstvu jeden hlas.

„Chceme vyjednávat se všemi přijatelnými koaličními partnery, tedy s hnutím ANO, ODS a koalicí TOP 09/STAN,“ informoval Štyler, který vylučuje dialog se zbývajícími dvěma subjekty - SPD a hnutím Jižní město, náš domov. Zároveň se objevily spekulace, že by mohla radnici převzít fronta „všichni proti Štylerovi“ (a Pirátům). V takové variantě, by ale musely uzavřít koaliční spolupráci místní buňky SPD Tomia Okamury a TOP 09. Pro jejího zdejšího lídra Jakuba Lepše, který je zároveň předsedou pražské TOP 09, by to znamenalo prakticky jistý vyhazov z partaje. Její předseda Jiří Pospíšil se už rozloučil s novým kladenským zastupitelem Petrem Haškem, který vstoupil do koalice s účastí SPD. „Jde o stranu s naprosto rozdílnými hodnotami od těch našich,“ komentoval to Pospíšil.

OTEVŘENÁ JE I PĚTKA A OSMIČKA

Více koaličních možností zůstává otevřených také například v Praze 3, 4 i 5. V Praze 4 chce obhájit post starosty celostátní předseda Zelených Petr Štěpánek. Jeho strana skončila v nejlidnatější pražské čtvrti za vítěznými Piráty těsně druhá a Štěpánek dostal nejvíc preferenčních hlasů ze všech kandidátů v obvodě. „Jednáme napříč politickým spektrem,“ napsal Pražskému deníku starosta. „Bitvu o smíchovskou radnici“ sice vyhráli také Piráti. Hned po volbách ale vytvořily společný vyjednávací tým tři strany, které tam jinak kandidovaly samostatně: TOP 09, STAN a lidovci. Nový blok se tím pasoval do role hráče, který si vybírá partnery. „Nyní vyjednáváme s vítězi voleb, ale také s ODS a s ANO. Předpokládám, že se s některým z prvních dvou zmíněných subjektů domluvíme na spolupráci,“ uvedl David Dušek z hnutí STAN, které má mezi novými zastupiteli i režiséra Jana Hřebejka.

V Praze 8 by se zase mohli na spolupráci domluvit vítězná ODS se čtvrtým hnutím ANO a pátou koalicí TOP 09/STAN. Nepřekvapil by ani „zelenější“ radniční blok Piráti, Osmička žije, Praha 8 sobě a TOP 09. Nemožné ale nejsou ani různé jiné kombinace napříč oběma „tábory“. Pikantní je situace v Praze 9, kde suverénnímu vítězi ODS chybí k absolutní většině jeden hlas. Kromě občanských demokratů ve volbách uspěli jen Piráti, ANO a TOP 09/STAN. Pokud by se tři „poražení“ domluvili spolu, budou mít většinu. Tu už si naopak zajistila ODS v Praze 13, kde bude pokračovat dlouholetý starosta David Vodrážka. Jedinou změnou bude účast zastupitelů STAN/KDU-ČSL v radě namísto dosavadních sociálních demokratů (spolu s ODS a ANO).

STÁLICE POKRAČUJÍ

Prakticky jisté je také pokračování další „stálice“ ze stáje ODS - starostky Prahy 2 Jany Černochové i její osobou vedené dosavadní koalice ODS, TOP 09, Občané za spokojené bydlení. Černochová to nicméně zatím odmítla potvrdit. „V úvodním kole se scházíme se všemi subjekty, které se dostaly do zastupitelstva,“ uvedla starostka. Prakticky na spadnutí je zbrusu nová koalice v Praze 1, kde zvítězilo nové hnutí Praha 1 sobě. Jeho kandidátem na starostu je Pavel Čižinský. „S Piráty a Zelenými jsme již domluveni. S koalicí STAN/KDU-ČSL jednáme,“ oznámil Pražskému deníku Čižinský. Zmíněné strany přitom dají dohromady pohodlnou většinu. V Praze 6 už se na vzniku „konzervativní koalice“ domluvili TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. Radnici s největší pravděpodobností dál povede Ondřej Kolář (TOP 09).

I v řadě menších městských částí zůstanou po volbách úřadovat oblíbení starostové díky suverénní obhajobě vítězství. Pokračovat by měl v čele radnice Prahy 14 Radek Vondra (TOP 09), který je tam starostou od roku 2010. Alexander Lochman má „našlápnuto“ k obhajobě v Čakovicích, kde jeho hnutí Pro Prahu vyhrálo s 34 procenty a bylo vůbec nejúspěšnější ze všech částí. Jistou práci mají na další čtyři roky také Karel Hanzlík v Praze 16 (jeho ODS tam brala přes 72 % hlasů), Jitka Synková v Praze 17 (také ODS) nebo Pavel Žďárský v Praze 19 (Kbely náš domov). Ve Slivenci bude pokračovat Jana Plamínková, v Ďáblicích Miloš Růžička, v Suchdole Petr Hejl, v Lysolajích Petr Hlubuček a ve Zbraslavi Zuzana Vejvodová.