Na špatnou situaci v předávání pacientů si záchranáři dlouhodobě stěžují, podle Schwarze se problém o Vánocích zhoršil. Záchranáři museli podle něj na předání pacientů někdy desítky minut čekat, v jednom případě předání trvalo podle ředitele 80 minut.

„Nemocnice je povinná pacienta od záchranné služby přijmout a nesmí nás vyhodit. Bohužel se to neděje, ostatní nemocnice to za ně odnáší," řekl dnes ČTK Schwarz. „Takovéto situace značně komplikují naši práci, ohrožují provoz nedostatkem kapacit a zvyšují nároky na pacienty i personál, ale mohou ovlivnit i kvalitu péče a ohrozit pacienty," dodal ředitel.

V některých případech čekají pacienti na ošetření dlouho

Fakultní nemocnice Motol podle mluvčí Pavlíny Dankové určitě vždy přijme od záchranářů pacienty s mozkovou příhodou, infarktem nebo po autonehodě, tedy když jde o život ohrožující stav. Takový pacient má podle mluvčí na urgentním příjmu přednost přede všemi. Pokud ho ale jen bolí hlava, má teplotu a špatně se mu dýchá, může být s rychlostí ošetření problém. Podle mluvčí je takových případů, kdy si pacienti dělají ze záchranné služby taxi, většina. Případné odmítnutí musí nemocnice vysvětlit, řeší to s inspektorem provozu záchranky. Podle Dankové by nemocnice odmítla jen pacienty, kteří směřují na oddělení, které nemocnice neprovozuje.

Záchranná služba může kapacitu volných lůžek ověřit telefonicky předem. Podle Schwarze ale dispečerky volají do nemocnic jen v případě, že pacient potřebuje intenzivní péči, tedy na ARO, neurologii, koronární nebo metabolické oddělení.

Záchranáři o vánočních svátcích zaznamenali téměř tisícovku výjezdů, což je zhruba stejně jako loni. Počet výjezdů byl o Vánocích asi o třetinu vyšší než v jiné volné dny. Nejvíce záchranáři zasahovali u seniorů a chronicky nemocných pacientů, šlo například o bolesti na hrudi, poruchy srdečního rytmu, dušnost a zdravotní problémy diabetiků a epileptiků. Podstatnou skupinou pacientů byli také lidé s chřipkovými příznaky a vysokými teplotami. Záchranáři zaznamenali 25 případů úmrtí, z toho tři sebevraždy.